Redakcja Polska

Czerwony liść klonu. Kanadyjska flaga wkrótce skończy 60 lat

25.12.2024 13:43
Czerwono-biała flaga z czerwonym liściem klonu skończy w lutym 2025 r. 60 lat. Kanadyjska mennica wyprodukowała z tej okazji monetę z czystego złota z liściem z czerwonej emalii. Klonowy liść, podobnie jak bóbr, to jeden najbardziej rozpoznawalnych symboli Kanady.
Kanadyjska flaga niebawem skończy 60 lat
Kanadyjska flaga niebawem skończy 60 latDD Images/ Shutterstock

Już w XIX w. liść klonu był popularnym symbolem kanadyjskości. W pierwszej połowie XIX w. zaczął być przyjmowany jako graficzny symbol gazet i stowarzyszeń, a w drugiej połowie XIX w. pojawił się na monetach. Jednak nawet po proklamowaniu niepodległości Kanady w 1867 r. używano flagi brytyjskiej, Union Jack. Korzystano też z tzw. Red Ensign (czerwona bandera), używanej przez marynarkę brytyjską, którą - w kombinacji z Union Jack - nazywano Canadian Red Ensign. Stała się ona popularnym symbolem Kanady, istotnym dla żołnierzy kanadyjskich oddziałów podczas I i II wojny światowej.

Historycy przypominają jednak, że kiedy w czasie kryzysu sueskiego w 1956 r. kanadyjskie oddziały służyły w siłach ONZ w Egipcie, wielu Egipcjan uznawało kanadyjską flagę za flagę brytyjską, a więc flagę okupanta. Stało się to jedną z przyczyn poszukiwania nowego wzoru flagi.

Problem wymagał rozwiązania

W 1960 r. Lester B. Pearson, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1957 r. za działania na rzecz rozwiązania kryzysu sueskiego i lider wówczas opozycyjnej Partii Liberalnej, uznał, że Kanada musi rozwiązać "problem flagi", by móc pokazać się jako niepodległy i zjednoczony kraj.

Pearson został premierem Kanady w 1963 r. i zainicjował prace nad wzorem nowej flagi, która miała być gotowa na stulecie niepodległości państwa w 1967 r. W 1964 r. w parlamencie toczyła się nawet tzw. "wielka debata o fladze". Ostro ścierali się w niej zwolennicy flagi przypominającej o związkach z Wielką Brytanią i politycy opowiadający się za nowym rozwiązaniem.

Do finału dotarły trzy projekty, a w październiku 1964 r. wybrano projekt George'a Stanleya – z dwoma czerwonymi pasami po krótszych bokach flagi i czerwonym liściem klonu na białym tle w środku. Parlament zatwierdził projekt w głosowaniu 15 grudnia 1964 r.

15 lutego 1965 r. nowy wzór flagi Kanady po raz pierwszy wciągnięto na maszt na budynku parlamentu. Nazwisko Pearsona nosi obecnie międzynarodowe lotnisko w Toronto. W 1996 r. dzień 15 lutego został ogłoszony Dniem Flagi.

PAP, md

Zobacz więcej na temat: Kanada flaga

Katastrofa lotnicza w Kazachstanie. Uratowano 32 osoby

25.12.2024 12:38
32 osoby, w tym dwoje dzieci, przeżyło katastrofę samolotu w Kazachstanie. Embraer 190 linii Azerbaijan Airlines rozbił się koło miasta Aktau. Na pokładzie było 62 pasażerów i 5 członków załogi.

Pokojowe przesłanie papieża. Franciszek: niech zamilknie broń

25.12.2024 13:04
Papież Franciszek z balkonu bazyliki św Piotra udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi. W przesłaniu bożonarodzeniowym zaapelował o zawieszenie broni na wszystkich frontach wojennych i nawiązanie dialogu, który przyniesie pokój.

Zmasowany atak na Ukrainę. Zełenski: celem był sektor energetyczny

25.12.2024 13:20
W nocy i nad ranem Rosjanie masowo atakowali ukraińską infrastrukturę energetyczną i inne obiekty cywilne. Rosja użyła do ataku na Ukrainę ponad 70 pocisków różnych typów. Obrona powietrzna zestrzeliła ponad 50 rakiet, jednak niektóre z nich uderzyły w cele - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.