Redakcja Polska

Rosja zlecała zabójstwa żołnierzy USA i NATO

10.01.2025 14:46
Moskwa zlecała zabójstwa żołnierzy Stanów Zjednoczonych i państw NATO stacjonujących w Afganistanie. Takie są ustalenia dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez Christo Groziewa z magazynu The Insider. Zdaniem części niezależnych komentatorów ujawnienie tych informacji stawia Władimira Putina w trudnej sytuacji w ewentualnych rozmowach z Donaldem Trumpem.
Audio
  • Moskwa zlecała zabójstwa żołnierzy Stanów Zjednoczonych i państw NATO, stacjonujących w Afganistanie. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosja zlecała zabójstwa żołnierzy USA i państw NATO stacjonujących w Afganistanie.
Rosja zlecała zabójstwa żołnierzy USA i państw NATO stacjonujących w Afganistanie. photo.ua / Shutterstock.com

Wyszukiwaniem potencjalnych zabójców i przekazywaniem im pieniędzy zajmował się rosyjski kontrwywiad wojskowy GRU. Operacja nasiliła się w latach 2021-2022, gdy Talibowie przejmowali władzę w Afganistanie. - Chodziło o zerwanie negocjacji między opuszczającą ten region armią Stanów Zjednoczonych a Talibami, bo to był scenariusz korzystny dla Rosji i Iranu - stwierdził w niezależnej telewizji Deszcz dziennikarz śledczy Christo Groziew.


Posłuchaj
00:54 13408357_1.mp3 Moskwa zlecała zabójstwa żołnierzy Stanów Zjednoczonych i państw NATO, stacjonujących w Afganistanie. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

- Celem było zabijanie jak największej liczby nie tylko Amerykanów, ale w ogóle żołnierzy NATO. Zabici zostali rumuńscy żołnierze i prawdopodobnie niemieccy. Co najmniej 17 ataków różnych ugrupowań talibańskich można powiązać z tą kampanią, za którą zapłacono 30 milionów dolarów - tłumaczy Christo Groziew. Dziennikarz dodaje, że werbunek zabójców odbywał się bez wiedzy kierownictwa ugrupowań rebelianckich, ponieważ ci mogli nie wyrazić zgody.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Rosja

Rosyjska propaganda wykorzystuje wypowiedź Karola Nawrockiego o Ukrainie

10.01.2025 09:47
Rosyjskie media propagandowe cytują wypowiedzi Karola Nawrockiego w sprawie członkostwa Ukrainy w strukturach euroatlantyckich. Rządowa agencja TASS napisała, że kandydat na prezydenta Polski z ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość nie widzi dla Ukrainy miejsca w Unii Europejskiej i NATO, dopóki nie zostanie rozstrzygnięta kwestia pochówku i upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej.

Historia i działalność Domu Polskiego w Dyneburgu

10.01.2025 14:15
Dom wybudowany został w 1910 roku. W 1930 roku Polacy kupili budynek, który odtąd funkcjonował jako ośrodek polski do 1940 roku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich Polacy stracili swoją własność i odzyskali ją dopiero w roku 1993.

Militarne groźby Donalda Trumpa, kontrowersyjna decyzja polskiego rządu ws. premiera Izraela oraz Swiatłana Cichanouska w Warszawie

10.01.2025 17:30
W tym wydaniu: USA chcą przejąć Kanadę, Grenlandię i Kanał Panamski, Polska a wyrok MTK w sprawie Benjamina Netanjahu oraz wsparcie dla demokratycznej Białorusi