Redakcja Polska

Lwów: Akademia Liderów Rzeczypospolitej

11.12.2019 16:42
W polskiej szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie odbył się I etap szkolenia organizowanego przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych w ramach projektu Akademia Liderów Rzeczypospolitej. Około 20 młodych osób ze Lwowa, Drohobycza oraz Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa) szkoliło swoje umiejętności z zakresu komunikacji społecznej, odkrywania w sobie cech lidera, zarządzania projektami, kierowania i podziału zadań w zespole oraz pozyskiwania środków finansowych na działanie organizacji.
Audio
  • We Lwowie odbył się I etap szkolenia organizowanego przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych w ramach projektu Akademia Liderów Rzeczypospolitej. O szczegółach - Eugeniusz Sało
Warsztaty liderskie
Warsztaty liderskieFot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Tomasz Skorupski, prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych podkreślił, że szkolenia liderów pomagają budować społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie. - To jest projekt, który ma wyłonić liderów wśród młodzieży. Chcemy, żeby osoby, które angażują się społecznie, zostały przeszkolone, żeby były profesjonalne w tym co robią. To też pomaga im później w stawianiu pierwszych kroków na ścieżce zawodowej. W dzisiejszych czasach jest tak, że osoba, która skończy studia, ma problem z podjęciem pracy. Więc pracodawcy zaczynają bardziej doceniać ich zaangażowanie społeczne. Organizacja i koordynacja projektów na wysokim poziomie jest później bardzo znaczącym wpisem w CV. Więc jest to budowanie społeczeństwa obywatelskiego przez nas - powiedział organizator. 


Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Konrad Pytlakowski, kierownik projektu Akademii Liderów Rzeczypospolitej dodał, że dzięki warsztatom uczestnicy będę mogli lepiej działać w swoich towarzystwach i organizacjach. - Chcemy, aby zdobytą wiedzę uczestnicy mogli przekuć na praktykę i rozwijać polskie organizacje, działające na Ukrainie. Tak, aby lokalne działania były jeszcze bardziej wyraźne i przyczyniały się dla dobra społeczeństwa, które tutaj mieszka na co dzień - dodał kierownik projektu. 

Wspólnie z trenerami z Polski uczestnicy zdobywali praktyczną wiedzę na temat przywództwa, budowania i zarządzania zespołem oraz pisaniem i realizacją projektów.

Uczestnicy szkoleń Olga Nadwodna i Otto Rayniher opowiedzieli czego nauczyli się podczas warsztatów liderskich. - W pierwszej części uczyliśmy się jak pracować w zespole, jak zaprezentować siebie, jak wykorzystać swoje mocne i słabe strony. W drugiej części planowaliśmy swoje projekty, jak wdrażać je w życie oraz gdzie można zdobyć środki na ich realizację - mówiła Olga Nadwodna ze Lwowa. 

- Przyjechałem tutaj, aby poznać nowe osoby i zdobyć wiedzę na temat jak być liderem. Pracowaliśmy w grupach i osobno. Stworzyliśmy własne projekty - dodał Otto Kristian Rayniher z Drohobycza, studiujący w Iwano-Frankiwsku. 

Działacze Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych opowiedzieli jak będzie wyglądała V edycja Akademii Liderów Rzeczypospolitej. - Mamy przeszkolonych 2250 absolwentów, którzy przeszli szkolenia pierwszego stopnia. Działamy w każdym mieście obwodowym. Staramy się też docierać do mniejszych ośrodków, jeżeli jest taka potrzeba. Mamy plany do września 2020 roku. Chcemy zrobić 25 szkoleń jednodniowych w miastach obwodowych i trzy szkolenia weekendowe, każde dla 50 osób. A także Szkołę Letnią Liderów, która odbywa się w ostatnim tygodniu września dla wybranych 35 uczestników, którzy przejdą wcześniejsze etapy - podsumował prezes Tomasz Skorupski. 


Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Na zakończenie wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty i drobne upominki. Zrobiono również pamiątkowe wspólne zdjęcie.

 

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

Zobacz więcej na temat: Lwów Ukraina