Redakcja Polska

Młodzi historycy z Wilna zaprezentowali książkę o miasteczku, w którym urodził się Tadeusz Konwicki

02.03.2021 09:44
Młodzi polscy historycy z Wilna Albert Wołk i Tomasz Bożerocki zaprezentowali książkę poświęconą historii Nowej Wilejki. Ponad jedna trzecia mieszkańców tej dzielnicy litewskiej stolicy to Polacy. Przed wojną w Nowej Wilejce znajdował się Garnizon Wojska Polskiego.
Audio
  • Młodzi historycy z Wilna zaprezentowali książkę o miasteczku, w którym urodził się m.in. Tadeusz Konwicki. Materiał Kamila Zalewskiego
Jeden z budynków Nowel Wilejki
Jeden z budynków Nowel WilejkiFot. Joanna Bożerodska/zw.lt

Książka zatytułowana "Nowa Wilejka. W świetle dokumentów wileńskich archiwów oraz we wspomnieniach" to pierwsza taka współczesna publikacja w języku polskim poświęcona tej części Wilna. Przed II wojną światową Nowa Wilejka posiadała prawa miejskie. Pomysł na książkę pojawił się przy okazji przygotowywania programów historycznych, poświęconych Wileńszczyźnie, które Albert Wołk i Tomasz Bożerocki umieszczają w internecie.

- Tomasz miał sporo zebranego materiału, a ja miałem swoje źródła z archiwum. Pomyśleliśmy, że możemy to jakoś wykorzystać - mówi Albert Wołk. - Chcieliśmy, aby każdy mógł przeczytać i zrozumieć o co chodzi z Nową Wilejką. Dzielnica ma wiele stereotypów, które pochodzą z lat dziewięćdziesiątych - zwraca uwagę Tomasz Bożerocki. Ta część Wilna postrzegana jest czasem jako niebezpieczna i zacofana. Autorzy publikacji przypominają, że w przedwojennej Nowej Wilejce stacjonował m.in. 13. Pułk Ułanów Wileńskich. W budynkach, gdzie były koszary jest obecnie szpital psychiatryczny.

Z miejscowością związany był też polski prozaik i reżyser Tadeusz Konwicki, który tutaj się urodził i mieszkał. O tym wszystkim można przeczytać w publikacji, która powstała dzięki wsparciu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

W Nowej Wilejce znajduje się węzeł kolejowy, który był wykorzystywany przez komunistów do formowania transportów m.in. Polaków na Syberię i Kazachstanu.

IAR/dad

W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. "Chcemy pokazać drogę tych ludzi"

01.03.2021 10:51
Na przełomie 2021 i 2022 roku pierwsi odwiedzający mają pojawić się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Powstająca od kilku lat placówka przybliży historię żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia

85 lat Polskiego Radia dla Zagranicy. Historia i współczesność

01.03.2021 17:09
Polskie Radio dla Zagranicy świętuje swoje 85. urodziny. Z tej okazji antena Polskiego Radia, nadająca w sześciu językach, zaprasza na specjalne jubileuszowe audycje. 

Już 85 lat Polskie Radio dla Zagranicy przekazuje słuchaczom informacje z kraju i ze świata

01.03.2021 13:45
Zagraniczni korespondenci Polskiego Radia dla Zagranicy docierają do polskich środowisk na Wschodzie, przekazują też wiadomości o polonijnych wydarzeniach zza oceanu. Zapraszamy do wysłuchania refleksji Wojciecha Jankowskiego, Eugeniusza Sało, Piotra Orłowskiego i Kamila Zalewskiego.