Redakcja Polska

30-lecie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Konferencja "Stefan kardynał Wyszyński - Ojciec duchowy Polaków i Polonii"

11.09.2021 10:00
"Stefan kardynał Wyszyński - Ojciec duchowy Polaków i Polonii" - pod takim hasłem odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona postaci i dokonaniom prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Konferencja odbyła się w przeddzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Audio
  • "Stefan kardynał Wyszyński - Ojciec duchowy Polaków i Polonii" - pod takim hasłem odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona postaci i dokonaniom prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" [posłuchaj]
Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"Foto: Anna Pawłowska/Polonijna Agencja Informacyjna

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk zwracał uwagę na miłość prymasa do ojczyzny. "Miłość do ojczyzny wypływała bezpośrednio z miłości do Boga. Prymas wielokrotnie to podkreślał, że po miłości do Boga drugą podstawową powinnością chrześcijanina jest miłość do ojczyzny i tej miłości uczył, i tej miłości dawał przez całe swoje życie kapłańskie wielkie ofiarne świadectwo" - mówił Marek Pęk.

List od marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. "Naszym obowiązkiem jest upowszechnianie wiedzy o życiu księdza prymasa. "Przypominanie o jego niezłomnej postawie. Dla wielu pokoleń kardynał Stefan Wyszyński pozostaje symbolem zdecydowanego sprzeciwu wobec stalinowskiego systemu" - pisze w liście Elżbieta Witek.

Pełnomocnik rządu do spraw Polaków i Polonii za granicą Jan Dziedziczak mówił, że kard. Wyszyński był rozpoznawalny na świecie. "To była wielka postać, wielka postać w Kościele powszechnym, wielka postać światowa. Wielu z nas wie o tym, że ksiądz prymas był osobą rozpoznawalną w całym Kościele powszechnym, znanym w Kościele w wielu miejscach, zakątkach świata. To była osoba, która jako kardynał brała udział w czterech konklawe i miała realny wpływ na wybór kolejnych papieży. Z jego zdaniem się liczono" - mówi Jan Dziedziczak.

Biskup Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, mówił, że kardynał Wyszyński jest wzorem nie tylko dla duchownych. "Wydaje mi się, że pozostaje wzorem dla mnie, dla biskupów, dla księży, dla tych, którzy pełnią funkcję przewodników duchowych. Ale sądzę również, że dla klasy politycznej, dla tych, którzy decydują o obrazie życia społecznego w Polsce" - mówi biskup.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podkreślił rolę polonijnych organizacji w budowaniu narodowej wspólnoty Polaków w oparciu o tradycje chrześcijańskie. Taka drogę wytyczał kardynał Stefan Wyszyński.

Na znaczenie  spuścizny Prymasa Tysiąclecia dla budowania tożsamości i jedności Polonii wskazywała też Zdzisława M. Molnarne Sagun, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św.Wojciecha, dyrektor Polskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Budapeszcie.

O wpływie nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego na dziedzictwo materialne i kulturę emigracyjną mówił prof. Jan Wiktor Sienkiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Konferencja była połączona z otwarciem wystawy poświęconej kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Ekspozycję można oglądać przed budynkiem Domu Polonii Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przy Krakowskim Przedmieściu 64.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbędzie się 12 września.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z konferencji "Stefan kardynał Wyszyński - Ojciec duchowy Polaków i Polonii".