- Sekretarz stanu USA Antony Blinken w pełni zgadza się z koniecznością wzmocnienia flanki wschodniej NATO, umocnienia bezpieczeństwa m.in. Polski; bezpieczeństwo jest dzisiaj absolutnym priorytetem - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu mówił, że z Blinkenem rozmawiali m.in. o kwestii związanej z alternatywnymi źródłami dostaw gazu i ropy. "To są te dostawy gazu i ropy dzisiaj z Rosji, które dają gotówkę Putinowi, czyli dają możliwość realizacji działań wojennych. Trzeba Kreml i Moskwę od tego odciąć, dlatego jest tak ważne, żebyśmy mieli alternatywne źródła dostaw" - powiedział.
"My kończymy budowę gazociągu Bałtyckiego do Norwegii, jednocześnie pozyskujemy coraz więcej ropy z Arabii Saudyjskiej, a więc mamy alternatywne dostawy" - dodał.
W ocenie premiera, "sytuacja na Ukrainie, to rzecz bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach". "Musimy razem z naszymi sojusznikami, ze Stanami Zjednoczonymi, z państwami członkowskimi Paktu Północnoatlantyckiego budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Europy, Unii Europejskiej" - zaznaczył.
Mateusz Morawiecki dodał, że sekretarz Antony Blinken w pełni zgadza się z koniecznością wzmocnienia flanki wschodniej NATO, umocnienia bezpieczeństwa Polski, Litwy, Rumunii, Węgier, Słowacji. "O tym wszystkim rozmawialiśmy. To ważne, że sojusznicy mówią dokładnie na tej samej długości fali, bo bezpieczeństwo jest dzisiaj absolutnym priorytetem" - podkreślił.
Możliwość przyjęcia kolejnego pakietu sankcji na Rosję oraz wojskowa i humanitarna pomoc dla Ukrainy były także przedmiotem sobotniej rozmowy w Rzeszowie szefa MSZ z delegacją Kongresu USA - poinformował polski resort dyplomacji.
W sobotę do Rzeszowa przybył sekretarz stanu USA Antony Blinken, spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, następnie będzie rozmawiał z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.
MSZ przekazało, że Zbigniew Rau rozmawiał też z delegacją Kongresu USA. "Minister Zbigniew Rau spotkał się dzisiaj w Rzeszowie z delegacją Kongresu USA. Podczas rozmów poruszone zostały kwestie możliwości przyjęcia kolejnego pakietu sankcji na Rosję oraz wojskowa i humanitarna pomoc dla Ukrainy w ramach odpowiedzi na rosyjską agresję" - przekazał na Twitterze MSZ.
IAR/PAP/ks