Fundacja promowała i promuje język polski w środowiskach polskich poza granicami kraju, między innymi poprzez kampanię "Kto Ty jesteś?". Wielkim sukcesem zakończyła realizacja projektu "Misja: Wolna Polska". Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostały 12 listopada sprowadzone do Polski. Wcześniej spoczywały na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii. Po uroczystościach pogrzebowych spoczęły w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Projekt koordynowała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Całą kampanię wokół sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie zainaugurował koncert orkiestry Młodzi – Polscy pod batutą Huberta Kowalskiego, który odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. - To było niezwykłe przedsięwzięcie. W składzie orkiestry są osoby z Ukrainy, Białorusi, Litwy, ale też osoby polskiego pochodzenia i ich rodacy z Polski, których łączy miłość do polskiej kultury i szacunek do polskiej muzyki. Są fantastycznymi muzykami, utalentowanymi ludźmi - mówi Mikołaj Falkowski, prezes Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
- Nasze działania wykraczają dalece poza samo wspieranie Polaków na Wschodzie i Polonii na świecie. To jest też działalność związana z dyplomacją publiczną, z zabieganiem o kształtowanie dobrego wizerunku Polski na świecie i wspieranie współpracy regionalnej - dodaje Mikołaj Falkowski.
- Działalność Fundacji ma charakter multidyscyplinarny. Robimy kampanie promujące język polski, budujemy szkoły, remontujemy teatry czy domy opieki dla seniorów, przekazujemy pomoc dla młodych środowisk, takich jak harcerze, środowisk artystycznych działających na Wschód od naszej granicy i w krajach bałtyckich. Wspieramy muzyków, plastyków, grafików i te wszelkie inne formy działalności gdzie ludzie się angażują żeby polską kulturę promować, budować dobry wizerunek Polski poza granicami i też promować polski punkt widzenia w regionie - dodaje prezes Mikołaj Falkowski.
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera też, od 2018 roku, program repatriacji Polaków do kraju. Grupa ekspertów Fundacji przeprowadziła serię spotkań w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie zapoznała członków i sympatyków organizacji polskich z możliwościami repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.
Wśród wielu misji, realizowanych przez Fundację, ważną inicjatywą jest pomoc Ukrainie. Fundacja już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy.
Fundacja zaangażowana jest w realizację projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Projekt jest skierowany do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się Polsce po 24 lutego tego roku, z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy.
- Z pomocy mogą skorzystać między innymi posiadacze "Karty Polaka" oraz członkowie ich najbliższej rodziny, obywatele polscy posiadający stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, a także członkowie ich najbliższej rodziny - mówi prezes Mikołaj Falkowski.
- 30-lecie Fundacji zbiega się z okresem naszej najbardziej wytężonej, najbardziej wyczerpującej pracy. Chciałem bardzo podziękować całemu zespołowi, wszystkim naszym współpracownikom. Wszystkim, którzy się angażują w pracę w Fundacji. To jest naprawdę zaszczyt pracować z takim Zespołem, realizować te wszystkie trudne zadania, mając takich ludzi, przy sobie, ze sobą i zawsze czuć wsparcie i gotowość do współpracy. To jest fantastyczny Zespół, a Fundacja to ludzie przede wszystkim - dodaje Mikołaj Falkowski.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Halina Ostas z Mikołajem Falkowskim, prezesem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".