Redakcja Polska

Stowarzyszenie Familiaris łączy pokolenia Polaków w Niemczech

21.07.2023 13:35
Wśród uczestników I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, który się odbył niedawno w Jachrance pod Warszawą, była Katarzyna Białecka - Urbańska ze Stowarzyszenia Familiaris we Fryburgu w Niemczech.
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z Katarzyną Białecką - Urbańską, ze Stowarzyszenia Familiaris we Fryburgu w Niemczech, zapraszają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Przed jakimi wyzwaniami stają polskie rodziny?
Przed jakimi wyzwaniami stają polskie rodziny? Shutterstock/Monkey Business Images

Przypominając historię powstania organizacji Katarzyna Białecka - Urbańska podkreślała, że stało się to niejako dzięki pandemii, bo to wówczas społeczność polonijna tak bardzo odczuwała brak kontaktów personalnych.

Dziś działalność Familiaris, rozmówczyni Polskiego Radia dla Zagranicy, określa mianem globalna, obejmuje ona bowiem nie tylko realną pracę w regionie, ale również stałą obecność wolontariuszy stowarzyszenia online oraz działania hybrydowe.

Od roku Familiaris realizuje projekt edukacyjny dla dzieci E-MIGRACJA, dzięki któremu udaje się łączyć zainteresowania najmłodszych w różnym wieku, wyrównując przy tym ich zróżnicowane poziomy znajomości języka polskiego.

Podwórko emigracji, Podróże emigracji i Podróże językowe emigracji, to kolejne odsłony tego projektu. Jego twórcy chcą integrować i edukować nie tylko najmłodszych, ale także ich rodziny- rodziców i dziadków. Wszystkie pokolenia wnoszą swoją energię, pomysłowość i kreatywność, to pozwala nam pokonywać trudności i odpowiadać na nowe wyzwania - mówiła Katarzyna Białecka - Urbańska.

Do wysłuchania rozmowy z Katarzyną Białecką - Urbańską, ze Stowarzyszenia Familiaris we Fryburgu w Niemczech, zapraszają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Polakach, którzy pozostali na Białorusi i w Rosji". VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

29.06.2023 14:00
- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych Polakach, którzy pozostali na Białorusi i w Rosji, tam sytuacja Polonii jest bardzo zła - mówił w czwartek w Sejmie, podczas inauguracji VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy minister w KPRM Henryk Kowalczyk.

"Chcemy coś wspólnie zrobić dla naszej ojczyzny". I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

08.07.2023 10:42
Sześciuset przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą z 41 krajów świata bierze udział w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W uroczystości otwarcia uczestniczyli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio oraz Polskie Radio dla Zagranicy.

Za nami Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Miał jeden cel - promować Polskę i język polski za granicą

11.07.2023 13:04
W Jachrance pod Warszawą odbył się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. „Spotkanie miało zintegrować środowiska polonijne oraz służyć wymianie doświadczeń nauczycieli oraz naukowców, pracujących poza granicami Polski” - wyjaśnił prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, głównego organizatora kongresu.

Trwa rekrutacja do szkół ORPEG prowadzących kształcenie na odległość

19.07.2023 14:33
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi rekrutację do prowadzonych przez siebie szkół prowadzących edukację w systemie kształcenia na odległość - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.