Redakcja Polska

Zaproszenie do Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze

12.10.2023 13:00
W 1936 roku, kiedy powstawało Muzeum Kościuszki w Solurze władze Polski podarowały tworzącej się placówce pamiątki po Tadeuszu Kościuszce przywiezione z Rapperswilu. Dzięki temu uratowano zbiory, które mogły być zniszczone w czasie działań wojennych w Polsce. Możemy również je dziś obejrzeć w Solurze, w Muzeum Tadeusza Kościuszki.
Audio
  • Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchania rozmowy o Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze, z Radosławem Pawłowskim, wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego.
Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, w studiu PRdZ
Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, w studiu PRdZFoto: Maria Wieczorkiewicz

W Szwajcarii mieszka ponad 20 tysięcy Polaków, przeważa młoda emigracja, świetnie wykształcona, mająca w tym kraju dobre perspektywy zawodowe i zarobkowe. Weekendy polskie rodziny zazwyczaj spędzają podróżując po Szwajcarii polskimi śladami. Na szlaku tych peregrynacji często znajdują się Rapperswil i Solura, ale dla wielu jest  zaskoczeniem gdy trafiają na Muzeum Tadeusza Kościuszki, a to w Solurze właśnie Kościuszko, uznawany za bohatera narodowego Polski i Ameryki spędził ostatnie dwa lata swojego życia i tu zmarł 15 października w 1817 roku.

Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, gość Polskiego Radia dla Zagranicy, zwraca uwagę, że choć Muzeum Kościuszki powstałe w kamienicy, w której mieszkał utworzono dopiero w 1936 roku, to jest namacalnym dowodem, że w tym miejscu przebywał Tadeusz Kościuszko. W kamienicy zachowano bowiem oryginalne podłogi i boazerię, okiennice i sufity, nic nie zostało zniszczone, ani zrujnowane.(…) Jeszcze jedna rzecz jest bardzo ciekawa. W 1927 roku z Muzeum Polskiego w Rapperswilu, wywieziono czternastoma wagonami najcenniejsze zbiory do Polski. Niestety, ponad dziewięćdziesiąt procent z nich uległo zniszczeniu w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku oraz później w Powstaniu Warszawskim. Natomiast  w 1936 roku, kiedy powstawało Muzeum Kościuszki w Solurze władze Polski podarowały tworzącej się placówce pamiątki po Kościuszce przywiezione z Rapperswilu. Dzięki temu uratowano zbiory, które mogły być zniszczone w czasie działań wojennych w Polsce. Możemy również je dziś  obejrzeć w Solurze, w Muzeum Tadeusza Kościuszki.

Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchania całej rozmowy o Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze, z Radosławem Pawłowskim, wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego.

 

55 lat temu zmarł Nikifor, uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie malarzy prymitywistów

10.10.2023 16:54
Zostawił po sobie blisko 40 tysięcy dzieł, przedstawiających pejzaże, sceny religijne, postacie świętych i portrety. W zdecydowanej większości są to akwarele, tworzył jednak także gwasze i rysunki kredkami.

Biblioteka Polska w Paryżu - pierwsza polska zagraniczna instytucja kultury w całości finansowana przez państwo

11.10.2023 20:41
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w Paryżu umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej.

45. rocznica wyboru św. Jana Pawła II. W Rzymie ruszają obchody z udziałem pary prezydenckiej

12.10.2023 09:29
W Rzymie rozpoczynają się w czwartek uroczystości z okazji przypadającej 16 października 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W poniedziałkowych obchodach udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.