Redakcja Polska

Litwa: polscy dyplomaci rozpoczęli akcję odwiedzania miejsc polskiej pamięci narodowej

23.10.2023 15:43
Polscy dyplomaci na Litwie rozpoczęli kilkudniową akcję odwiedzania miejsc pamięci narodowej związanych z Polską. Przedstawiciele naszej ambasady tradycyjnie już zapalają tam znicze przed uroczystościami z okazji dnia Wszystkich Świętych.
Audio
  • Polscy dyplomaci na Litwie rozpoczęli kilkudniową akcję odwiedzania miejsc pamięci narodowej związanych z Polską. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Zabytkowy cmentarz na Rossie na Litwie to miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków
Zabytkowy cmentarz na Rossie na Litwie to miejsce pochówku wielu wybitnych PolakówShuterstock/Quisquilia

Na Litwie jest w sumie około sześciuset miejsc polskiej pamięci narodowej. Dyplomaci w ciągu najbliższych dni odwiedzą blisko sześćdziesiąt z nich. Miejsca te znajdują się nie tylko na Wileńszczyźnie, ale też w takich miejscowościach jak Olita, Druskieniki, Orany czy Kopciowo, czyli w pobliżu granicy z Polską.

Irmina Szmalec, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii ambasady RP w Wilnie, mówi Polskiemu Radiu, że największa trudność polega na tym, że trudno dotrzeć do wielu miejsc oddalonych od litewskich stolicy. "Ale poprzez tę akcję oddajemy hołd poległym i pomordowanym, przywracamy im pamięć oraz angażujemy lokalną społeczność, co jest bardzo ważne" - wyjaśnia.

Dyplomatka dodaje, że tylko część miejsc pamięci jest zadbana. "Część obiektów jest zapomniana. Często otrzymujemy sygnały od mieszkańców, że gdzieś była mogiła. W takim przypadku prosimy o przesłanie danych lokalizacyjnych danego miejsca" - zwraca uwagę Irmina Szmalec. Po zbadaniu, informacja na ten temat trafia do "Katalogu miejsc pamięci" na stronie internetowej naszapamiec.pl . Portal został kilka lat temu stworzony przez polską ambasadę na Litwie.

Akcja dyplomatów zakończy się 1 listopada na wileńskim cmentarzu Na Rossie.


IAR/ho

W Warszawie wręczono nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Ambasador Polskiej Historii"

21.10.2023 11:20
Nagrody przyznane zostały za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów lub osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą.

"Anna Walentynowicz to postać łącząca Polaków i Ukraińców". Konferencja "Solidarność Narodów" w Ostrogu na Ukrainie

21.10.2023 18:37
Centrum imienia Anny Walentynowicz, które powstanie w Równem, będzie miejscem działań na rzecz porozumienia między dwoma narodami – mówili uczestnicy konferencji "Solidarność Narodów", przeprowadzonej w Ostrogu na Ukrainie. Dwudniowe spotkanie zgromadziło polskich i ukraińskich działaczy społecznych i naukowców, którzy dyskutowali o szansach i wyzwaniach, stojących przed naszymi krajami i zastanawiali się, jak połączyć wysiłki w obliczu wspólnego zagrożenia, jakim jest Rosja.

„Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Wystawa na Zamku Królewskim

22.10.2023 19:13
Na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć blisko 90 obrazów od XVI do XX wieku włącznie oraz rzeźby z XVI wieku i z okresu rokoko, arcydzieła artystów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki.