Od wczesnych godzin porannych znicze na Cmentarzu Janowskim zapalały dzieci i młodzież z polskich szkół we Lwowie, lwowscy harcerze oraz Polacy zrzeszeni w różnych organizacjach i towarzystwach. Licznie zostali przedstawieni również członkowie Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
05:22 Zaduszki na Cmentarzu Janowskim we Lwowie.mp3 Zaduszki na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Materiał przygotował Eugeniusz Sało
W południe przy grobie świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego odprawiono uroczystą mszę z udziałem miejscowych Polaków i duchowieństwa. Nabożeństwu przewodniczył metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.
Cmentarz Janowski został założony w 1883 roku
Po nabożeństwie kapłani oraz wierni przeszli w procesji alejkami cmentarza, modląc się w intencji zmarłych. Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy kwaterze Obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918-1920.
W Dniu Zadusznym na Cmentarzu Janowskim we Lwowie ponownie poświęcono nagrobek podpułkownika kawalerii Jana Henryka Włodarkiewicza. Zmarły w 1942 roku został pochowany na tej nekropolii. W czasach radzieckich grobowiec zniszczono. Dzięki Towarzystwu Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej ZABYTEK odnaleziono miejsce pochówku i wykonano nowy betonowy nagrobek.
Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski
Poświęcenia pomnika Jana Henryka Włodarkiewicza dokonał metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP i lwowscy Polacy złożyli wieńce na grobie oficera Wojska Polskiego.
Zbigniew Pakosz z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej ZABYTEK powiedział, że informacje o dokładnym miejscu pochówku Jana Włodarkiewicza znaleziono we lwowskim archiwum. - To jest numer grobu 226 na polu 18. Na każdym polu dbamy o przedwojenne groby. Na tym polu 18 zachowało się jeszcze 120 przedwojennych grobów - powiedział Zbigniew Pakosz.
Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski
Jan Henryk Włodarkiewicz urodził się 28 maja 1900 roku w Warszawie. Był współorganizatorem i komendantem Tajnej Armii Polskiej, komendantem Konfederacji Zbrojnej oraz pierwszym komendantem "Wachlarza". Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 19 marca 1942 roku we Lwowie.
Cmentarz Janowski został założony w 1883 roku. Jest mniej okazały niż Cmentarz Łyczakowski, ale na jego terenie również są groby znanych osób. Częścią cmentarza jest kwatera obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918-1920. Obok kwatery są pochowani lotnicy, którzy zginęli w okresie międzywojennym w katastrofach lotniczych.
Eugeniusz Sało
dad