Redakcja Polska

Bp Piotr Turzyński: 18 księży przygotowuje się do pracy duszpasterskiej wśród emigracji

26.06.2024 10:00
- 18 duchownych bierze udział w kursie dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. Wyjadą m.in. do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, Irlandii czy Stanów Zjednoczonych – poinformował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Piotr Turzyński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneDarSzach / Shutterstock

W środę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zakończy się kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów – poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

"Bierze w nim udział 18 duszpasterzy, w tym 17 księży diecezjalnych i jeden ze zgromadzenia zakonnego – misjonarz oblat Maryi Niepokalanej o. Paweł Gomulak. Duchowni wyjadą do pracy w Europie Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, a także do Stanów Zjednoczonych" – poinformował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Piotr Turzyński.

W spotkaniu biorą także udział rektorzy Polskich Misji Katolickich z Anglii, Francji i Niemiec, którzy wyjaśniają specyfikę pracy wśród Polaków na emigracji.

Ks. prof. Józef Młyński z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zapoznał uczestników kursu z tematem duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji.

Zwrócił uwagę, że po 2014 r., czyli po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej z kraju wyjechało ok. półtora miliona Polaków, z czego ok. 10 proc. to osoby praktykujące

"Może się wydawać, że to mało, ale każda osoba jest ważna, każdej trzeba pomóc, wspierać i być razem" – powiedział duchowny.

Wśród Polonii posługuje ok. 2 tys. kapłanów z Polski, z tego w państwach Europy Zachodniej blisko 800 duchownych. Eucharystie celebrowane są w ok. 1,5 tys. ośrodkach duszpasterskich.

Największymi ośrodkami polonijnymi po Stanach Zjednoczonych, gdzie ponad 9,6 mln osób deklaruje polskie pochodzenie, są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada. W Europie najwięcej rodaków mieszka w niemieckim Zagłębiu Ruhry – blisko 1 mln – i w metropoliach Londynu i Paryża. Z roku na rok wzrasta także liczba Polaków pracujących w Norwegii" – wynika z informacji przekazanych przez Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji działające przy Konferencji Episkopatu Polski.


PAP/ho

IPN zachęca do zgłaszania kandydatur do nagrody "Semper Fidelis"

23.06.2024 14:00
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zgłaszania kandydatów do 6. Nagrody "Semper Fidelis" - zawsze wierni. Kandydatów - osoby i instytucje - można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej ipn.gov.pl

80 lat temu as polskiego lotnictwa Aleksander Chudek zginął nad Normandią

23.06.2024 12:17
- 23 czerwca 1944 r. w czasie lotu nad Normandią poległ chorąży pilot Aleksander Chudek. To jeden z zapominanych asów polskiego lotnictwa myśliwskiego. Przez 65 lat uznawano go za zaginionego. Dopiero w 2009 r. odtworzono przebieg jego ostatniego lotu - powiedział historyk prof. Andrzej Olejko.

Na Litwie po 25 latach zabiegów przywrócono język polski na maturze

23.06.2024 14:12
- 778 licealistów w polskich szkołach na Litwie przystąpiło do matury z języka ojczystego i literatury, którą przywrócono po 25 latach zabiegów - powiedziała Krystyna Dzierżyńska, prezes Stowarzyszenia Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna.

Akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem w Białymstoku. Mija 39 miesięcy od jego zatrzymania

25.06.2024 09:45
W Białymstoku odbyła się w poniedziałek wieczorem comiesięczna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem - dziennikarzem, jednym z liderów mniejszości polskiej na Białorusi, przebywającym w kolonii karnej. Podkreślano, że sytuacja w tym kraju się nie zmienia i akcje wsparcia są wciąż potrzebne.

5. edycja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata - 17 nowych wpisów

25.06.2024 12:38
Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", dzieła Henryka Warsa, spuścizna Jerzego Kukuczki, zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 12. innych dokumentów historycznych trafiło w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. edycji.

Nagroda Pokojowa Księgarzy Niemieckich dla Anne Applebaum

25.06.2024 15:53
- Historyczka i publicystka Anne Applebaum otrzymała tegoroczną Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich - poinformowała we wtorek agencja dpa. Jej praca stanowi niezwykle ważny wkład w zachowanie demokracji i pokoju – oświadczyła rada fundacji.