Redakcja Polska

Białoruś: Andrzej Poczobut odmówił napisania do Łukaszenki prośby o ułaskawienie

10.07.2024 16:32
Dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut odmówił napisania do Łukaszenki prośby o ułaskawienie. Wynika to z wpisu na profilu kontrolowanym przez ministra informacji Białorusi w mediach społecznościowych.
Andrzej Poczobut został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Polska w związku z decyzją białoruskich sądów nałożyła na Białoruś kolejne sankcje
Andrzej Poczobut został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Polska w związku z decyzją białoruskich sądów nałożyła na Białoruś kolejne sankcjeCCTV/kadr z wideo

Na początku lipca w wyniku amnestii na wolność wyszło 18 więźniów politycznych. Warunkiem zwolnienia z więzienia było napisanie przez skazanego prośby o ułaskawienie i przyznanie się do winy. Andrzej Poczobut nie zgodził się na kompromis z białoruskim reżimem.

Dziennikarz został aresztowany w marcu 2021 roku i skazany na osiem lat kolonii karnej za rzekome "nawoływanie do działań mogących wyrządzić szkodę bezpieczeństwu Białorusi" oraz "podsycanie wrogości". Prawdziwą przyczyną prześladowania Andrzeja Poczobuta jest jego działalność społeczna i dziennikarska. Więzień polityczny ma poważne problemy zdrowotne, jednak więzienna administracja regularnie umieszcza go w izolatce.

Sejm Rzeczypospolitej i międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka niejednokrotnie wzywały władze w Mińsku do zaprzestania represji wobec Andrzeja Poczobuta.

Białoruska opozycja demokratyczna twierdzi, że w zakładach karnych reżimu Alaksandra Łukaszenki przebywa ponad pięć tysięcy więźniów politycznych.


IAR/dad

Represje zamiast laurów. W Skorbucianach na Litwie oddano hołd poległym w operacji "Ostra Brama"

06.07.2024 15:44
Na Litwie w podwileńskich Skorbucianach oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej biorącym udział w operacji "Ostra Brama". Uroczystość rozpoczęła obchody 80. rocznicy operacji "Ostra Brama", której założeniem było wyzwolenie z rąk Wilna przez połączone siły Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgu Armii Krajowej.

Lekcje języka polskiego w brytyjskich szkołach? Rozmawiali o tym Radosław Sikorski i David Lammy

08.07.2024 10:16
Wśród tematów niedzielnej rozmowy szefów polskiego i brytyjskiego MSZ Radosława Sikorskiego i Davida Lammy'ego było nauczanie języka polskiego w brytyjskich szkołach.

Ambasador Konstanty Radziwiłł: obchody 30-lecia traktatu polsko-litewskiego miały słodko-gorzki smak

09.07.2024 10:00
Dwudniową wizytę na Litwie złożyła marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. Pierwszego dnia pobytu w Wilnie, złożyła wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie. W wileńskim Domu Kultury Polskiej spotkała się też z przedstawicielami polskich organizacji i społeczności na Litwie. Drugiego dnia wizyty, marszałek wzięła m.in. udział w uroczystości podniesienia flagi Republiki Litewskiej przed Pałacem Prezydenckim z okazji Dnia Państwowości Litwy i spotkała się z przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Czmilyte-Nielsen. Na wagę wizyty wskazuje Ambasador RP na Litwie, Konstanty Radziwiłł.