Redakcja Polska

Mała Akademia Jazzu zaprezentuje się w POSK-u w Londynie

05.10.2024 20:47
Wydarzenie, organizowane w niedzielę 6 października przez Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w Londynie oraz Maezztro Music Education będzie obejmować muzyczną prezentację i wykład skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneEvannovostro/Shutterstock

Akademię poprowadzi wybitny saksofonista Marek Konarski.

„Uczestnicy będą angażować się w improwizację, w dialogi z artystami na żywo oraz eksplorować style jazzowe i repertuar dostosowany do ich wieku. Otwarte ustawienie sceny zachęci do aktywnego udziału. Organizatorzy zapowiadają quiz, muzyczną niespodziankę i obiecują mnóstwo twórczej radości” - zapowiada portal londynek.net.

„Od 39 lat otwierałem każdy rok szkolny Małej Akademii Jazzu (MAJ) w Gorzowie, tu, gdzie powstała. A ten, czterdziesty, jubileuszowy zainaugurujemy w Londynie z udziałem wychowanka MAJ i jej wykładowcy Marka Konarskiego” - zaznaczył Bogusław Dziekański, twórca MAJ.

Akademię poprowadzi wybitny saksofonista Marek Konarski, który występował na najważniejszych europejskich festiwalach, takich jak Copenhagen Jazz Festival i London Jazz Festival. Marek Konarski kierował licznymi edycjami MAJ w Polsce; jest znany jako edukator i improwizator.

„W spotkaniu będzie nam towarzyszył również wychowanek gorzowskiej akademii Tomasz Żyrmont, od szesnastu mieszkający i grający w Londynie" - powiedział Bogusław Dziekański. "Jest rozpoznawalnym muzykiem tej sceny jazzowej. Jako uczeń gorzowskiej szkoły podstawowej bratał udział w zajęciach akademii. To młodzieńcze doświadczenie zaważyło o tym, co dzisiaj robi - gra muzykę jazzową. Ciągle podkreśla, jak bardzo MAJ przesądziła o jego wyborze życiowym, jak ważna jest dla edukacji młodych pokoleń i uznał, że wato ją pokazać poza granicami kraju, tu, gdzie mieszka od lat, w Londynie. Dla mnie to niesamowite wydarzenie” - podkreślił promotor muzyki jazzowej w polskich szkołach, a obecnie w Londynie.

Marek Konarski i Tomasz Żyrmont są absolwentami Małej Akademii Jazzu, gdzie stawiali swoje pierwsze kroki muzyczne w Jazz Clubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim.

Wydarzenie będzie także obejmować występy uznanych londyńskich artystów jazzowych, wzbogacających sekcję rytmiczną, co - zdaniem organizatorów - obiecuje udany jazzowy jam session po wieczorze edukacyjnym. Rodzice są zaproszeni do udziału i obserwowania z podwyższonego piętra klubu POSK.

40-letnia tradycja edukacyjna Małej Akademii Jazzu obejmuje najmłodszą generację muzyków i upowszechnia kulturę współczesnej muzyki. To wyjątkowe zjawisko nieformalnej edukacji jazzowej w Polsce jest najstarszą nieprzerwanie działającą inicjatywą tego typu w Europie. MAJ prowadzona przez Bogusława Dziekańskiego, dyrektora Jazz Clubu „Pod Filarami” w Gorzowie Wielkopolskim, promuje kulturę słuchania i grania współczesnej muzyki popularnej, przede wszystkim mającej afroamerykańskie korzenie – jazzu i bluesa. Dotychczas dyplomy ukończenia dwuletnich kursów MAJ otrzymało prawie 55 tysięcy absolwentów. W ostatnich latach Akademia stała się nawet obiektem badań naukowych w zakresie socjologii i antropologii kultury.

POSK w Londynie w dzielnicy Hammersmith został założony przez społeczność polską w Wielkiej Brytanii z inicjatywy profesora Romana Ludwika Wajdy (1901–1974), który był również pierwszym szefem ośrodka.

Hasło POSK to „Polsce i wolnym Polakom na pożytek”. Ten wspólny dom Polaków powstał m.in. po to, aby zapewnić miejsce dla powstałej w 1942 r. Biblioteki Polskiej w Londynie, która tu wciąż rozwija swoją działalność. Odbywają się tu wystawy, spotkania, koncerty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne – zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Mają tu swój dom liczne polskie organizacje, niektóre z nich z biegiem czasu się rozwiązują lub przekształcają, ale za to przybywają nowe, tworzone przez kolejne pokolenia Polaków na Wyspach. W 2024 r. przypadają 60. urodziny tej zasłużonej instytucji.

Zajęcia Małej Akademii Jazzu będą miały miejsce w niedzielę 6 października 2024, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym - w POSK Studio w Londynie.


PAP/ho


Dzieci z Polski i Ukrainy namalowały mural, w sobotę odsłonięcie

02.10.2024 16:00
Dzieci z Polski i Ukrainy namalowały mural. W centrum obrazu jest drzewo symbolizujące przyjaźń. Malowidło powstało podczas warsztatów w ramach projektu „Sztuka Przyjaźni” zrealizowanego przez UNHCR Polska oraz Artolution.

Historia w terenie. Quest dla uczniów "Śladami Powstańczej Warszawy"

03.10.2024 16:04
"Śladami Powstańczej Warszawy" - czyli historia w terenie. W Muzeum Niepodległości zainaugurowano quest - grę terenową dla dzieci i młodzieży. Jak mówi Lech Marchlewski, kierownik Działu Edukacji muzeum, to gra o bohaterach powstańczego zrywu, wydarzeniach, a także miejscach walk z 1944 roku.

120 lat temu urodził się Henryk Vogelfänger, prawnik i gwiazda "Wesołej Lwowskiej Fali"

04.10.2024 16:02
4 października 1904 roku, urodził się Henryk Vogelfänger, prawnik, a także aktor radiowy i filmowy. Wraz z Kazimierzem Wajdą tworzył w nim słynny duet Szczepko i Tońko. Ich występy gromadziły przed radioodbiornikami ponad sześć milionów stałych słuchaczy.