Marek Księżarczyk, członek Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, od lat dba o zachowanie pamięci o ofiarach Auschwitz w szczególnych miejscach kaźni, w których stracono tysiące niewinnych osób. - To mój obowiązek jako mieszkańca ziemi oświęcimskiej wobec tych, którzy tu cierpieli i ginęli; mój dziadek, Bogumił Sułek, także był więźniem tego obozu. Co roku, póki żyję, będę tu przychodził oddać cześć wszystkim niewinnym ofiarom. Jesteśmy winni im pamięć, by już nikt nigdy nie doświadczył ich losu - powiedział Księżarczyk.
Znicze ustawiono m.in. przed Ścianą Straceń – miejscem, gdzie Niemcy zamordowali tysiące osób, w tym wielu Polaków, oraz przy zbiorowej mogile nieopodal obozu Auschwitz I, skrywającej szczątki więźniów, którzy zginęli w ostatnich dniach istnienia obozu lub zmarli krótko po jego wyzwoleniu. W tegorocznym upamiętnieniu wzięli udział również uczniowie z Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu, należący do szkolnego koła Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Uczniom towarzyszyła nauczycielka historii Joanna Kurzyńska. W ceremonii udział wzięli także przedstawiciele miejscowej policji, podkom. Mateusz Pająk i asp. szt. Małgorzata Jurecka.
"Naszym obowiązkiem jest pamiętać"
- Naszym obowiązkiem jest pamiętać. Wszelkie totalitaryzmy prowadzą do powstawania takich miejsc kaźni jak Auschwitz. Oby nigdy więcej takie tragedie nie miały miejsca - podkreśliła Małgorzata Jurecka, przypominając o znaczeniu pielęgnowania historii i nauki płynącej z tragicznych wydarzeń II wojny światowej.
W ramach obchodów Dnia Zadusznego, księża z oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana Męczennika odprawią mszę świętą w intencji ofiar niemieckich obozów oraz sowieckich łagrów. Dodatkowo, w niedzielę w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odbędzie się Droga Krzyżowa, która co roku przyciąga tłumy wiernych, pragnących wspólnie uczcić pamięć pomordowanych.
Obóz Auschwitz
Auschwitz, założony przez Niemców w 1940 roku, początkowo pełnił funkcję obozu dla Polaków. W 1942 roku rozbudowano go o obóz Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem zagłady milionów Żydów. Niemiecki kompleks Auschwitz pochłonął życie co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także wielu Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem, powstałe w 1983 roku, skupia dawnych więźniów Auschwitz, ich potomków oraz nauczycieli. Organizacja ta nie tylko kultywuje pamięć o tragedii Auschwitz, ale także edukuje i przekazuje historie obozu kolejnym pokoleniom, by w ten sposób przyczynić się do zapobiegania przyszłym okrucieństwom.
PAP/PRdZ/dad