Redakcja Polska

Na Litwie zaprzysiężony został nowy rząd. Wileński Polak szefem MSW

12.12.2024 15:00
Na Litwie zaprzysiężony został nowy rząd. Program gabinetu przewiduje również wzmocnienie współpracy z Polską. Tekę ministra spraw wewnętrznych objął wileński Polak.
Audio
  • Z Władysławem Kondratowiczem, nowym litewskim ministrem spraw wewnętrznych, rozmawiał Kamil Zalewski [posłuchaj]
Władysław Kondratowicz
Władysław KondratowiczŹródło/Kadr z filmu/Youtube/TVP Wilno

Nowy szef MSZ Kestutis Budrys w rozmowie z polskimi dziennikarzami zapowiedział, że współpraca z Polską będzie kontynuowana i wzmacniana. - Strategiczne partnerstwo z Polską jest w programie rządu oraz wynika też z mojej dotychczasowej pracy - wyjaśnił minister. Budrys był doradcą litewskiego prezydenta. Odpowiadał za sprawy związane z bezpieczeństwem. - Litwa i Polska to taka oś geopolityczna, która - gdy współpracujemy - wśród przeciwników demokracji budzi trwogę, ale też była przyczyną słabości w regionie, gdy trudniej było nam się dogadać - dodał nowy szef MSZ Litwy.


Posłuchaj
00:53 13365882_1.mp3 Na Litwie zaprzysiężony został nowy rząd. Wileński Polak szefem MSW. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Premier Gintautas Paluckas zapowiedział, że rząd w Wilnie będzie też wzmacniał współpracę z USA i dążył do pogłębienia relacji z Niemcami. Przeznaczy też co najmniej 3,5 procent PKB na obronność i zwiększy wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Wileński Polak szefem MSZ

W składzie nowego gabinetu znalazł się też wileński Polak Władysław Kondratowicz. Został nowym ministrem spraw wewnętrznych. W rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że jego praca w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej jest niezwykle odpowiedzialna. Wśród zadań wymienia wzmacnianie ochrony granicy państwowej. - Widzimy, że musimy polepszać infrastrukturę i wzmacniać systemy, które pomogą chronić granicę przed migrantami. Innym zadaniem jest tworzenie schronów czy systemu ostrzeżenia mieszkańców przed zagrożeniami - wyjaśnia minister. Dawniej Władysław Kondratowicz był między innymi wiceministrem komunikacji.

Nowy rząd został powołany po październikowych wyborów parlamentarnych. Koalicję o charakterze centrolewicowym utworzyły trzy ugrupowania: Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Świt Niemna oraz Związek Demokratyczny "W imię Litwy". Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin wprowadziła do nowego parlamentu trzech posłów.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Polacy za granicą Wilno

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

10.12.2024 15:16
Zapraszamy państwa do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To niezwykła barokowa budowla na Mazowszu, która zachowała niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. 

Młodzież polska na Litwie rozwija talenty. 4. Konkurs Literacki "Czesław Miłosz na nowo odkryty"

11.12.2024 20:00
W Ambasadzie RP na Litwie, we wtorek 10 grudnia, odbyła się uroczystość podsumowująca dwa ważne wydarzenia edukacyjne: 4. Konkurs Literacki dla uczniów klas 5–10, zatytułowany "Czesław Miłosz na nowo odkryty", oraz 11. Miniolimpiadę Języka Polskiego dla klas VIII, której mottem były słowa polskiego noblisty: "Piękna jesteś, ojczyzno moja, Europo".

Pierwsza Polonijna Debata Oksfordzka w Parlamencie Brytyjskim

12.12.2024 13:30
W historycznym wydarzeniu, które miało miejsce 9 grudnia 2024 roku w Parlamencie Brytyjskim, młodzież polonijna z różnych zakątków Wielkiej Brytanii wzięła udział w pierwszej debacie oksfordzkiej. Tematem debaty, zorganizowanej przez Polską Macierz Szkolną i portal British Poles przy współpracy z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego, było pytanie: "Dwujęzyczność jako klucz do sukcesu w globalnym świecie".