Zapraszamy do wysłuchania historii jedynego bojowego okrętu alianckiego, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny - od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.
ORP "Błyskawica" to polski niszczyciel (według nazewnictwa okresu dwudziestolecia międzywojennego - kontrtorpedowiec), jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony został do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. W czasie II wojny światowej operował na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Po wojnie pełnił służbę do roku 1975
Aktualnie pełni funkcję okrętu reprezentacyjnego i okrętu-muzeum.
"Błyskawica", razem ze swoim bliźniakiem "Gromem", były jednymi z najnowocześniejszych kontrtorpedowców na świecie. Grom nie przetrwał wojny. Błyskawica w roku 1939 w obliczu wybuchu II wojny światowej została wycofana z Morza Bałtyckiego do Wielkiej Brytanii, gdzie była częścią polskich sił na Zachodzie. Wchodząc w skład Royal Navy ORP "Błyskawica" pierwotnie patrolowała brytyjskie wybrzeże, a potem brała między innymi udział w bitwie o Narwik. Uczestniczyła także w ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord” .
Wojna w końcu dobiegła końca, ale "Błyskawica" pozostawała bardzo nowoczesnym okrętem. Wiek w końcu zaczął dawać się we znaki i na pokładzie doszło do wypadku. Zdecydowano o wycofaniu okrętu z aktywnej służby.
"Błyskawica" była dumą polskiej Marynarki Wojennej. Zacumowana w gdyńskim porcie budzi fascynację do dziś, ściągając gości z całego świata.
O jej historii starszy chorąży sztabowy Marynarki Wojennej Dariusz Chełmowski, bosman okrętowy ORP "Błyskawica", opowiedział Przemysławowi Pawełkowi.