Redakcja Polska

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Zwiedzmy Okręt - Muzeum ORP "Błyskawica"

23.12.2024 18:16
Jest najstarszym zachowanym niszczycielem - weteranem II wojny światowej. Ten wyjątkowy zabytek czeka na turystów w gdyńskim porcie.
Audio
  • Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy - ORP "Błyskawica"
ORP Błyskawica
ORP "Błyskawica"DerHexer, źr. https://commons.wikimedia.org/, CC BY-SA 3.0

Zapraszamy do wysłuchania historii jedynego bojowego okrętu alianckiego, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny - od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.

ORP "Błyskawica" to polski niszczyciel (według nazewnictwa okresu dwudziestolecia międzywojennego - kontrtorpedowiec), jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony został do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. W czasie II wojny światowej operował na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Po wojnie pełnił służbę do roku 1975

Aktualnie pełni funkcję okrętu reprezentacyjnego i okrętu-muzeum.

"Błyskawica", razem ze swoim bliźniakiem "Gromem", były jednymi z najnowocześniejszych kontrtorpedowców na świecie. Grom nie przetrwał wojny. Błyskawica w roku 1939 w obliczu wybuchu II wojny światowej została wycofana z Morza Bałtyckiego do Wielkiej Brytanii, gdzie była częścią polskich sił na Zachodzie. Wchodząc w skład Royal Navy ORP "Błyskawica" pierwotnie patrolowała brytyjskie wybrzeże, a potem brała między innymi udział w bitwie o Narwik. Uczestniczyła także w ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord” .

Wojna w końcu dobiegła końca, ale "Błyskawica" pozostawała bardzo nowoczesnym okrętem. Wiek w końcu zaczął dawać się we znaki i na pokładzie doszło do wypadku. Zdecydowano o wycofaniu okrętu z aktywnej służby. 

"Błyskawica" była dumą polskiej Marynarki Wojennej. Zacumowana w gdyńskim porcie budzi fascynację do dziś, ściągając gości z całego świata.

O jej historii starszy chorąży sztabowy Marynarki Wojennej Dariusz Chełmowski, bosman okrętowy ORP "Błyskawica", opowiedział Przemysławowi Pawełkowi.

Zobacz więcej na temat: muzeum Gdynia historia Polski

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Zamek Królewski na Wawelu

29.11.2024 17:06
Wawel - dawna siedziba polskich królów oraz zarzewie polskiej państwowości. Kompleks zabytków na krakowskim wzgórzu reprezentuje dziś sobą setki lat polskiej historii.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Ojcowski Park Narodowy

03.12.2024 09:47
Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemnej, Ekspozycja Przyrodnicza oraz Zamek Kazimierzowski w Ojcowie - to tylko niektóre atrakcje najmniejszego parku narodowego w Polsce.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Drewniane kościoły w Małopolsce

08.12.2024 20:58
Od 2003 roku 6 drewnianych kościołów południowej Małopolski znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To prawdziwe perły architektury sakralnej.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

10.12.2024 15:16
Zapraszamy państwa do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To niezwykła barokowa budowla na Mazowszu, która zachowała niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. 

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

26.12.2024 09:05
Budynek wzniesiony w latach 50-tych minionego wieku jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Dziś pełna atrakcji wizytówka współczesnej warszawy stojąca w centralnym punkcie stolicy.