Redakcja Polska

"Tagesspiegel": więcej szkół w Brandenburgii oferuje naukę języka polskiego

07.01.2025 14:18
- Coraz więcej szkół w kraju związkowym Brandenburgia w północno-wschodnich Niemczech oferuje naukę języka polskiego – podał niemiecki dziennik "Tagesspiegel". Oferta tych placówek nie zawsze odpowiada konkretnemu zapotrzebowaniu – krytykuje tę inicjatywę polityk CDU Gordon Hoffmann.
Do szkół berlińskich uczęszcza wiele polskojęzycznych dzieci
Do szkół berlińskich uczęszcza wiele polskojęzycznych dzieciFoto: Juan Ci/Shutterstock

W roku szkolnym 2023/24 język polski znajdował się w programach 39 szkół w Brandenburgii. W porównaniu do roku poprzedniego przybyło sześć placówek – czytamy w weekendowym wydaniu stołecznej gazety.

W omawianym okresie w szkołach publicznych języka polskiego uczyło 42 nauczycieli, a w szkołach prywatnych - 13. Lekcje odbywały się nie tylko w regionach graniczących z Polską, ale na terenie całego landu, w tym także w stolicy Brandenburgii, Poczdamie.

Redakcja zwróciła uwagę, że obszarem z niewielką liczbą ofert nauki polskiego są okolice Szczecina. W powiecie Uckermark polskiego można uczyć się tylko w Gartz i Schwedt, a także w dwóch prywatnych placówkach. Jest to o tyle dziwne, że właśnie na tym obszarze mieszka wielu uczniów pochodzących z Polski. Niskie ceny nieruchomości skłoniły wiele polskich rodzin do osiedlenia się po niemieckiej stronie granicy.

Lekcji polskiego nie ma m.in. w szkole podstawowej w Casekow, gdzie odsetek uczniów pochodzących z Polski wynosi 18 proc. Podobnie jest w Bruessow, gdzie 7,5 proc. uczniów to dzieci z Polski.



Poseł CDU do parlamentu Brandenburgii Gordon Hoffmann wezwał ministerstwo oświaty do dostosowania oferty do rzeczywistych potrzeb uczniów polskiego pochodzenia. "Największe zapotrzebowanie istnieje tam, gdzie mieszka najwięcej uczniów polskiego pochodzenia" – podkreślił polityk, cytowany przez "Tagesspiegel". Od grudnia 2024 r. Brandenburgią rządzi koalicja SPD i Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW).

Strona polska od lat domaga się zwiększenia możliwości nauki języka polskiego na terytorium Niemiec, zarówno w szkołach publicznych i prywatnych, jak też w placówkach pozaszkolnych. Kwestie związane z oświatą znajdują się w Niemczech w gestii władz landów. Pomimo tych ograniczeń, rząd w Berlinie przeznaczył w 2022 r. 5 mln euro z budżetu federalnego na rozpoznanie zapotrzebowania na naukę polskiego jako języka ojczystego i stworzenie dodatkowych ofert. Środkami na ten cel dysponuje Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol) w Marienthal w Saksonii. KoKoPol wspiera też oddolne inicjatywy organizacji polonijnych.


PAP/ho

Dwujęzyczność jako szansa na intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci

28.12.2024 10:28
Razem z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego przyglądamy się wychowywaniu dzieci w rodzinach dwujęzycznych. Mówimy nie tylko o wyzwaniach, ale także wielu korzyściach, które niesie ze sobą dwujęzyczność, zarówno dla dzieci, jak i dla całej rodziny.

Wychowanie dziecka w rodzinie dwujęzycznej. "W nauce języka liczy się konsekwencja"

29.12.2024 17:27
Polsko-białoruska rodzina Lichtarowiczów stara się wychować swoją córkę w dwujęzyczności, a nawet trzyjęzyczności. Według naszych rozmówców, mówienie w kilku językach, a nawet tylko rozumienie ich przynosi wymierne korzyści.

Dwujęzyczność jako ważny atut życia w wielokulturowym świecie

02.01.2025 14:56
Jak wielojęzyczność wpływa na naszą tożsamość, jak różne języki kształtują naszą percepcję świata i jakie wyzwania oraz możliwości niesie ze sobą życie w wielokulturowym środowisku. Zapraszamy na spotkanie Natalią Michajłowską oraz Isao Henmim. 

Polskie szkoły za granicą zyskują na znaczeniu

05.01.2025 17:51
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku.