Redakcja Polska

8. edycja Polish-Scottish Mini Festival 2025

23.01.2025 09:07
Polsko-Szkocki Mini Festiwal organizowany przez Polish Association Aberdeen udowadnia, że możliwe jest budowanie społeczności opartej na łączeniu różnorodnych środowisk kulturowych
Audio
  • Mateusz Lagoda opowiada o tegorocznych atrakcjach w ramach Polish-Scottish Mini Festival 2025 [posłuchaj]
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenieorganizator

W imieniu Polish Association Aberdeen zapraszamy wszystkich z całej Szkocji i nie tylko na wyjątkowy cykl wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w ramach Polish-Scottish Mini Festival 2025. To już ósma edycja Polish-Scottish Mini Festival, która z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę widzów.

Polsko-Szkocki Mini Festiwal udowadnia, że możliwe jest budowanie społeczności opartej na łączeniu różnorodnych środowisk kulturowych. Wielu Polaków uczyniło Aberdeen swoim domem, a my jesteśmy dumni z naszego wkładu w to granitowe miasto oraz z naszej tożsamości. Pragniemy stworzyć festiwal, który celebruje Aberdeen jako nasze miasto z wyboru, aby nasi przyjaciele, sąsiedzi i współpracownicy mogli lepiej zrozumieć inną kulturę. Dodatkowo zapraszamy ludzi z innych części kraju, aby odwiedzili nas i wzięli udział w naszych wydarzeniach. 

Polish-Scottish Mini Festiwal to nie tylko zabawa, ale także przesłanie jedności, otwartości i szacunku wobec innych kultur. Wpływamy na życie kulturalne polskiej społeczności, tworząc i wzmacniając pozytywny wizerunek. To doskonała okazja do budowania mostów między różnymi społecznościami oraz do celebracji naszej różnorodności. Organizatorzy są niezmiernie dumni z tego corocznego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalnych wydarzeń w Aberdeen.

W 2025 roku zaplanowano wiele różnorodnych wydarzeń: wystawę "City of Living, City of Dead" w Aberdeen Central Library, "Polish-Scottish Ceilidh", koncerty "Strachy Na Lachy" - naszego headlinera, folkowy koncert "Kapeli PoPieronie", koncert szantowy "Własny Port i Harbour Voices", warsztat śpiewu z Beskidów prowadzony przez Panią Brygidę Sordyl oraz nowość - "Weekend of Polish Cinema with IFF Tofifest", czyli weekend polskiego kina w Aberdeen z gościem specjalnym, Panią reżyser Agnieszką Smoczyńską.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia wystawy pod tytułem "Miasto żywych / miasto umarłych"

To projekt fotograficzny autorstwa Roberta Wilczyńskiego. Łącząc archiwalne fotografie osób i miejsc z terenu warszawskiego getta (pochodzące ze zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego) z obrazami dzisiejszej Warszawy - w technice podwójnej ekspozycji w kamerze fotograficznej, artysta przywołuje i uwidacznia dramatyczny okres z historii miasta.

W obliczu zagłady niemal całej warszawskiej społeczności żydowskiej podczas II wojny
światowej oraz zniszczenia jej dziedzictwa materialnego i kulturalnego, obrazy getta i zamkniętych tam osób ukazują się na fotografiach jako ulotne ślady obecności. Przenikają one współczesną tkankę miejską niczym wspomnienia, zakotwiczone w obrębie nieistniejącego już miasta i domagają się pamięci o swojej historii.

W sobotę, 1 lutego, o godzinie 18:00 na Stadionie Pittodrie odbędzie się "Polish-Scottish Ceilidh"

To drugi i najbardziej integracyjny element festiwalu. Urodziny szkockiego poety Roberta Burnsa będziemy świętować tańcząc zarówno polskie, jak i szkockie tańce. Przy tradycyjnych szkockich potrawach (haggis, neeps, tatties) serwowane będą również klasyczne polskie dania. Do tańca zagra zespół ceilidh "Danse MaCabre". 

7 lutego 2025 roku w Lemon Tree o godzinie 20:00 wystąpi zespół "Strachy Na Lachy"

Trzecim wydarzeniem będzie koncert zespołu "Strachy Na Lachy’". To formacja, która powstała w 2001 roku z inicjatywy Grabarza i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład zespołu uzupełnili basista Lo oraz gitarzysta Mariusz Nalepa. W 2003 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z niezależną wytwórnią SP Records, a do zespołu dołączyli Kuzyn na perkusji oraz Zane na klawiszach. W grudniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta "Strachy Na Lachy".

Zespół łączy w swojej twórczości elementy rocka, punk rocka, folku oraz muzyki alternatywnej, a także wykonuje poezję śpiewaną. Skład zespołu również zmieniał się podczas lat działalności. Koncerty Strachy na Lachy cieszą się dużą popularnością w całym kraju, a wierni fani zespołu czekają na kolejne wydarzenia muzyczne z ich udziałem. Ich występy to doskonała okazja, aby usłyszeć utwory na żywo i świetnie się bawić.

W dniach 15 i 16 lutego 2025 roku na terenie University of Aberdeen odbędą się warsztaty śpiewu góralskiego pod tytułem "Pieśni górali beskidzkich", prowadzone przez Brygidę Sordyl

Brygida Sordyl to etnomuzykolożką, altowiolistką i śpiewaczką, która jest zwolenniczką oraz propagatorką tradycyjnego wykonywania pieśni górali żywieckich. Jest wykładowczynią skrzypiec ludowych i śpiewu tradycyjnego na Wydziale Muzyki Tradycyjnej. Pełni również rolę instruktorki śpiewu oraz liderki kapeli w Zespole Regionalnym "Magurzanie" z Łodygowic, a także dyrektorki Zespołu Regionalnego "Lipowianie" z Lipowej. Dodatkowo jest członkinią i współzałożycielką zespołu folklorystycznego "Kapela PoPieronie". Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do zapisów.


W piątek, 21 lutego w klubie Blue Lamp odbędzie się koncert kwartetu smyczkowego „Kapela PoPieronie”

"Kapela PoPieronie" z Żywca to zespół składający się z czwórki utalentowanych i doświadczonych muzyków. W ich repertuarze znajdują się zarówno tradycyjne pieśni góralskie, jak i autorskie kompozycje, inspirowane muzyką pogranicza kultur polskiej, słowackiej i węgierskiej. Umiejętności wykonawcze kwartetu z pewnością przypadną do gustu zarówno miłośnikom muzyki klasycznej, jak i fanom jazzu oraz muzyki improwizowanej. Kolektyw "Kapela PoPieronie" to nie tylko wykształceni muzycy, ale także pasjonaci, którzy z oddaniem propagują kulturę góralską. To prawdziwe święto muzyki etnicznej, a zespół odnosi sukcesy na prestiżowych festiwalach poświęconych muzyce ludowej.

Weekend of Polish Cinema z międzynarodowym festiwalem filmowym "Tofifest" odbędzie się w dniach 28 lutego - 2 marca 2025 roku

Tofifest to uznany i ambitny festiwal filmowy o alternatywnym charakterze. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera, część programu poświęcona filmowi stanie się integralnym elementem festiwalu. Gościem tegorocznego wydarzenia będzie Agnieszka Smoczyńska, która zadebiutowała w 2015 roku filmem "Córki dancingu" - przekraczającym granice gatunków, horrorowo-muzycznym mashupem, który zdobył nagrody na całym świecie, m.in. na Festiwalu Filmowym w Sundance. Utwór "Córki dancingu" znalazł się w prestiżowej kolekcji Criterion Collection i został wydany w kinach w USA przez Janus Films. 

Jej drugi pełnometrażowy film fabularny, "Fuga", miał premierę w Cannes w ramach prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki. W 2022 roku Smoczyńska zadebiutowała w anglojęzycznym kinie filmem "The Silent Twins", w którym główne role zagrały Letitia Wright i Tamara Lawrance. Film ten zyskał uznanie w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes. Reżyserka uczestniczyła w programie European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch i jest laureatką Global Filmmaking Award, przyznawanej przez Sundance Institute.

W 2022 roku znalazła się w gronie pięciu reżyserów, których prace zaprezentowano na Festiwalu Filmowym w Cannes. Obecnie pracuje nad nowym projektem fabularnym HOT SPOT oraz nad realizacją opery "Simon Boccanegra" Verdiego w Operze Narodowej w Warszawie, której premiera zaplanowana jest na 14 lutego 2025 roku.

Więcej informacji na Facebooku oraz stronie festiwalu!

Zobacz więcej na temat: Szkocja Polonia

15-lecie Polskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu

09.12.2024 14:22
Polskie Centrum Pomocy Rodzinie zostało utworzone w odpowiedzi na potrzeby polskich imigrantów przebywających w Szkocji, którzy ze względu na przeprowadzkę do innego kraju zmagają się z barierami i trudnościami związanymi z życiem za granicą.

Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki w Aberdeen. Odwiedzamy największą polską szkołę w Szkocji

13.12.2024 14:18
Polonia w Szkocji jest wyjątkowo aktywna. Stąd też na miejscu działa tak wiele polskich szkół, których celem jest nauka w języku polskim. Największą tego typu placówką jest szkoła  w Aberdeen