Redakcja Polska

Paczki żywnościowe i wyprawki szkolne z Płocka dla Polaków z Wileńszczyzny

12.12.2019 14:01
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia 300 paczek z żywnością i 200 wyprawek szkolnych przygotowała dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie Fundacja "Cokolwiek uczyniliście" z Płocka. Transport ponad 3 ton darów dotarł w czwartek na Litwę.
Spakowane dary
Spakowane daryŹródło: Facebook / Fundacja "Cokolwiek uczyniliście"

Jak poinformował Witold Wybult, prezes Fundacji "Cokolwiek uczyniliście", która działa od ponad roku, w akcję "Świąteczna paczka Rodakom na Wileńszczyźnie" zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, płockim Stowarzyszeniem Historycznym im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ i wydziałem ds. rodzin płockiej kurii diecezjalnej, a partnerem, który wsparł finansowo przedsięwzięcia, została Fundacja Energa.

- Wraz z wolontariuszami jesteśmy już na Litwie. Wieziemy 300 paczek żywnościowych i 200 wyprawek szkolnych. To łącznie 3 tony 200 kg darów. Paczki żywnościowe przekażemy odwiedzając w domach naszych rodaków mieszkających w rejonie solecznickim oraz w miejscowościach na litewskiej trasie pielgrzymki z Suwałk do Wilna. Wyprawki szkolne ofiarujemy dzieciom z dwóch polskich szkół w regionie Solecznik - powiedział w czwartek Wybult.

Podkreślił, że w przygotowaniu akcji "Świąteczna paczka Rodakom na Wileńszczyźnie" pomogła Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik, która na co dzień wspiera Polaków na Litwie. - To właśnie Wspólnota Miłosierdzia Bożego typuje miejsca, gdzie nasza pomoc jest najbardziej potrzebna - wyjaśnił prezes Fundacji "Cokolwiek uczyniliście".

- Odwiedzając naszych rodaków na Litwie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia chcemy przede wszystkim podkreślić, że o nich pamiętamy. Wyrazem tej naszej pamięci są te skromne paczki i upominki, które wieziemy - zaznaczył Wybult.

Jak dodał, w zbiórkę darów, która trwała mniej więcej miesiąc, od połowy listopada, zaangażowało się wiele osób prywatnych, instytucji, szkół i zakładów pracy z diecezji płockiej. - Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni za tę pomoc. Dzięki temu udało się nam zebrać także odzież, książki i zabawki dla dzieci - powiedział prezes Fundacji "Cokolwiek uczyniliście".

"Kolonie Miłosierdzia"

Pierwszym dużym przedsięwzięciem, które zorganizowała Fundacja "Cokolwiek uczyniliście" były tegoroczne "Kolonie Miłosierdzia", podczas których od 29 czerwca i do 7 lipca w Płocku gościła grupa ok. 50 dzieci z rejonu solecznickiego na Litwie. Turnus został przygotowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Grupy PERN i Fundacji Energa.

W ramach "Kolonii Miłosierdzia" dzieci wraz z towarzyszącymi im opiekunami zamieszkały w jednej ze szkół w Płocku. W programie ich pobytu znalazły się m.in. zajęcia sportowe i wycieczki, w tym do Torunia, Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach i do Stadniny Ogierów w Łącku. Turnus organizacyjnie wsparły Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej oraz Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik.

Fundacja "Cokolwiek uczyniliście" została powołana w Płocku z inicjatywy i dzięki wsparciu ks. Wojciecha Góralskiego, profesora nauk prawnych, specjalisty prawa kanonicznego, wyznaniowego i konkordatowego, wykładowcy płockiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który w 1993 r. był jednym z negocjatorów Konkordatu. Fundacja rozpoczęła działalność w czerwcu 2018 r. "w celach dobroczynności oraz kształtowania postaw patriotycznych, społecznych i chrześcijańskich".

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wileńszczyzna Wilno Litwa

Białoruś: Forum Polskich Inwestorów w Mińsku

11.12.2019 15:11
Polsko-białoruska wymiana handlowa od kilku lat notuje stały wzrost. Mówią o tym uczestnicy odbywającego się w Mińsku XI Forum Polskich Inwestorów. W spotkaniu uczestnicy około 300 biznesmenów, przedstawicieli władz i dyplomatów - to dwa razy więcej niż na poprzednim takim forum.

Lwów: Akademia Liderów Rzeczypospolitej

11.12.2019 16:42
W polskiej szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie odbył się I etap szkolenia organizowanego przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych w ramach projektu Akademia Liderów Rzeczypospolitej. Około 20 młodych osób ze Lwowa, Drohobycza oraz Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa) szkoliło swoje umiejętności z zakresu komunikacji społecznej, odkrywania w sobie cech lidera, zarządzania projektami, kierowania i podziału zadań w zespole oraz pozyskiwania środków finansowych na działanie organizacji.

Polska organizacja ekologiczna może zablokować Nord Stream 2?

12.12.2019 12:10
Niemiecki dziennik "Bild" ustalił, że Polski Klub Ekologiczny - istniejące od 1984 r. stowarzyszenie z Krakowa - złożył skargę na decyzję duńskich władz dotyczącą pozwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2.