Co dziś motywuje Polaków do powrotu do kraju? Warto zadać sobie to pytanie ale warto też je odwrócić i zapytać: co w polskiej rzeczywistości po powrocie z emigracji Polaków zaskakuje?
Pomimo szczegółowo opracowanego planu na powrót do kraju czy wielu miesięcy przygotowań, reemigranci często mierzą się z problemami adaptacyjnymi. „Wyjeżdżając spodziewamy się odmienności, bariery językowej, tego, że nie będziemy mieli gdzie mieszkać, i będziemy musieli stawić czoło nieznanej rzeczywistości. A wracając przyjmujemy, że wracamy do siebie. Tylko, nie bierzemy poprawki na to, że po kilku, kilkunastu latach, nawet ten znany świat uległ naturalnym przemianom” – wyjaśnia prof. Paweł Boski.
Ekspert podkreśla, że odrębnym tematem są powroty dzieci emigrantów, które urodziły się bądź wychowały poza Polską. „Dorośli podążają za swoimi wyborami, a dzieci w ojczyźnie rodziców, dziadków czasem się nie odnajdują. Bo niby są Polakami, ale jacyś tacy inni” – podkreśla naukowiec z uniwersytetu SWPS.
Profesor Paweł Boski, prekursor psychologii międzykulturowej w audycji Kierunek: Polska przybliża co z punktu widzenia psychologa oznacza pojęcie „szok kulturowy” dla dorosłych i dzieci.
Zaprasza Małgorzata Frydrych.