Redakcja Polska

Kierunek: Polska. Szok kulturowy u dzieci z doświadczeniem emigracyjnym

30.04.2020 11:11
Problemy szkolne, trudności w odnalezieniu się w grupie rówieśniczej, ograniczenia językowe w kontakcie z bliskimi – to tylko niektóre z objawów szoku kulturowego, który może pojawić się u dzieci po powrocie z emigracji do ojczyzny rodziców.
Audio
  • Szok kulturowy u dzieci z doświadczeniem emigracyjnym w rozmowie z psychologiem, prof. Pawłem Boskim w audycji Kierunek: Polska.
Szok kulturowy u dzieci z doświadczeniem emigracyjnym w rozmowie z psychologiem, prof. Pawłem Boskim, zdjęcie ilustracyjne.
Szok kulturowy u dzieci z doświadczeniem emigracyjnym w rozmowie z psychologiem, prof. Pawłem Boskim, zdjęcie ilustracyjne.Foto: Wokandapix z Pixabay

„Rodzinny powrót do Polski jest wyzwaniem dla rodziców ale również dla środowiska szkolnego. Trzeba szkolić nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych” – apeluje prof. Paweł Boski. „Dziecko, które przeprowadza się z zagranicy, często boryka się z poczuciem inności, wyobcowania. Potrzeba umiejętności wykorzystania wiedzy z różnych dziedzin aby takie dziecko zasymilować z grupą, społecznością lokalną i grono pedagogiczne powinno takie kompetencje posiadać. Bo rodzinnych powrotów będzie coraz więcej na co wskazują statystyki” – przekonuje ekspert.

Jak wspierać dzieci z doświadczeniem emigracyjnym w powrocie do ojczyzny rodziców? – radzi psycholog, prof. Paweł Boski z Uniwersytetu SWPS.

Na audycję „Kierunek: Polska” zaprasza Małgorzata Frydrych.