Redakcja Polska

Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej

06.08.2020 11:31
Przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i konsul Rafał Kocot dokonali objazdu miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej (obecnie obwód iwanofrankiwski). Sprawdzono stan cmentarzy i pomników w Rohatynie, Dytiatynie, Haliczu, Kołomyi i Niżniowie. Są tam pochówki poległych żołnierzy wojska polskiego i ukraińskiej armii z 1920 roku.
Audio
  • Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej. Materiał Eugeniusza Sało
Dytiatyn. Jedno z miejsc pamięci wojny polsko-bolszewickiej na Ukrainie. Zdjęcie ilustracyjne
Dytiatyn. Jedno z miejsc pamięci wojny polsko-bolszewickiej na Ukrainie. Zdjęcie ilustracyjne Fot.: Eugeniusz Sało

Towarzyszyli im w tej wyprawie inicjatorzy akcji “Rok 1920. Pamięć w czasach zarazy” Polak Paweł Bobołowicz i Ukrainiec Dmytro Antoniuk. 

Konsul Rafał Kocot podkreślił, że podczas wyprawy dokonano objazdu miejsc pamięci związanych z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. Kulminacją walk na ziemi stanisławowskiej była bitwa pod Dytiatynem.

 - Najcięższe boje toczyły się w okolicach Rohatynia i Halicza czyli na podejściach do Dniestru. Tam mamy cmentarze i upamiętnienia. Natomiast Dytiatyn stał się symbolem tych walk na ziemi stanisławowskiej. Bohaterska obrona wzgórza 385 przeszła do historii jako polskie Termopile - powiedział kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie.

Na każdym cmentarzu modlono się i złożono znicze w kolorach flag narodowych Polski i Ukrainy.

Więcej w materiale Eugeniusza Sało