Redakcja Polska

Na wileńskiej Rossie uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych

01.03.2021 13:24
W Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" na wileńskiej Rossie zapalono w poniedziałek znicze na grobie jednego z nich - Sergiusza Kościałkowskiego ps. "Fakir". Organizacje polskie na Litwie nawołują, by pamięć o poległych pielęgnować również w domach, zapalając "światełko pamięci".
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu na Rossie
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu na RossieShuterstock/Quisquilia

Znicze na Rossie zapalili attache wojskowy przy ambasadzie RP w Wilnie ppłk Piotr Sadyś, prezes Klubu Weteranów AK w Wilnie kpt. Stanisław Poźniak oraz prezes Fundacji Pamięci Narodowej na Litwie Jarosław Szostko. - Jest to symboliczny wyraz naszej pamięci o wszystkich, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni w walce o swą ojczyznę - powiedział dziennikarzom Szostko.

Sergiusz Kościałkowski ps. "Fakir" był ostatnim żołnierzem pochowanym w 1945 roku w polskiej kwaterze wojskowej na Rossie. Zginął 4 lutego 1945 roku w potyczce z NKWD; miał 29 lat.


Posłuchaj
00:29 10934713_1.mp3 Polacy na Litwie symbolicznie dzisiaj uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Na cmentarzu na Rossie w towarzystwie Attache Obrony RP ppłk. Piotra Sadysia zapalone zostały znicze na grobie Sergiusza Kościałkowskiego ps. "Fakir". Rozmawiał Kamil Zalewski

 

Kościałkowski jest patronem wileńskiej edycji biegu "Tropem Wilczym" organizowanego od 2015 roku przy współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie zostało przełożone na 16 maja.

Inicjator i współorganizator wileńskiego biegu Rajmund Klonowski zaapelował natomiast, by w poniedziałek uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych zapalając wieczorem w domach światełko pamięci. - Dzień Żołnierzy Wyklętych jest dniem prawdziwych obrońców ojczyzny, którzy ponieśli najwyższą ofiarę i którym winni jesteśmy naszą pamięć - zaznaczył Klonowski.

Polacy na Litwie nie znają historii Wyklętych

Jego zdaniem "wśród Polaków na Litwie wiedza na temat życia pod koniec wojny i po jej zakończeniu wciąż jest dość nikła". - Warto ją pogłębiać choćby w celu poznania skali rabunków, gwałtów i przemocy dokonywanej ze strony Armii Radzieckiej m.in. na Wileńszczyźnie - zauważa Klonowski.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wileński Polski Teatr "Studio" przygotował specjalny program muzyczno-poetycki prezentujący poezję Kazimierza Węgrzyna, Andrzeja Kołakowskiego oraz Adama Józefa Kowalskiego. Program jest prezentowany w serwisie YouTube oraz na portalach polskich mediów na Litwie.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Niezłomnych. Oddzielną kartą zapisała się 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej, która wycofała się z Wileńszczyzny w trakcie operacji "Ostra Brama", pokonała kilkaset kilometrów i walczyła na terenie Polski. Dowodził nią mjr Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka", należała też do niej sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. "Inka".


PAP/IAR/dad

W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. "Chcemy pokazać drogę tych ludzi"

01.03.2021 10:51
Na przełomie 2021 i 2022 roku pierwsi odwiedzający mają pojawić się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Powstająca od kilku lat placówka przybliży historię żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia

85 lat Polskiego Radia dla Zagranicy. Historia i współczesność

01.03.2021 17:09
Polskie Radio dla Zagranicy świętuje swoje 85. urodziny. Z tej okazji antena Polskiego Radia, nadająca w sześciu językach, zaprasza na specjalne jubileuszowe audycje. 

Andrzej Duda: Żołnierze Niezłomni postanowili walczyć do końca o niepodległą Polskę

01.03.2021 12:47
Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie była prawdziwie niepodległa, postanowili do końca walczyć o wolny, suwerenny kraj. Wielu zginęło, wielu zapłaciło za to pragnienie wolnej Polski bardzo wysoką cenę - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.