- Zastanawialiśmy się jak opowiadać o naszym Muzeum w 70-tą rocznicę. Kluczem stała się różnorodność - mówiła o jednej z wystaw w Polskim Radiu 24 dr Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Gościem audycji był też Marek Skubisz.
"70 bohaterów"
- Punktem wyjścia, ale i punktem dojścia jest obiekt. Zastosowane przez nas kryteria wyboru 70 bohaterów wystawy, to nie tylko wartość materialna i walory artystyczne, ale także wartość historyczna. Na wystawę trafiły także muzealia rzadko pokazywane stanowiące punkt wyjścia do opowieści o ważnych tematach i osobach dla historii kopalni i Wieliczki - powiedziała dr Barbara Konwerska.
Marek Skubisz dodał, że założeniem było też to, że pokazane będą obiekty z magazynów. - Takie, które nie były widziane, nowe nabytki, to dodatkowy walor Wystawy Jubileuszowej - zauważył.
Solniczka
Wśród eksponatów znajdują się: Róg Bractwa Kopaczy z 1534 r. (jeden z najcenniejszych obiektów w zbiorach Muzeum wypożyczany wielokrotnie na wystawy zagraniczne), prace Władysława Skoczylasa (wielickie Muzeum posiada największą w Polsce kolekcję jego prac), niezwykle cenna solniczka z agatu z końca XV w. (obecnie najstarsza w kolekcji i po raz pierwszy pokazana publicznie), ale także pierwsza w kolekcji solniczek - drewniany dwojak, różne okazy soli - kryształy, stalaktyty i choinki, prehistoryczne naczynia warzelnicze i przedmioty codziennego użytku, rzeźby w drewnie i soli, kukiełki z szopki z czasów II wojny światowej wykonane przez założyciela Muzeum Alfonsa Długosza, dokumenty królewskie, starodruki, księga personalna załogi oraz księga zwiedzających kopalnię.
PR24/ho