W wileńskim Pałacu Władców ministrowie Zbigniew Rau, Gabrielius Landsbergis i Dmytro Kułeba podpisali też Deklarację o wspólnym dziedzictwie i wartościach. Dokument nawiązuje do 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Szef polskiego MSZ podkreślał, że trzy kraje podzielają tradycję I Rzeczypospolitej. To , jak mówił minister Rau, wolność, suwerenność narodu i rozdział władz. "To sprawia, że należy się zastanowić się nad sytuacją w naszej części Europy, gdzie widzimy wiele zagrożeń dla tego rodzaju dziedzictwa i wartości. Postrzegamy je jako kamień milowy w rozwijaniu nowoczesnych, demokratycznych państw Europy, w tym w Unii Europejskiej. Te idee jednoczą nas i inspirują, by działać i robić to razem" - powiedział Zbigniew Rau.
Wczoraj na Placu Łukiskim szefowie dyplomacji Polski, Ukrainy i Litwy oddali hołd powstańcom styczniowym przy krzyżu upamiętniającym egzekucję m. in. przywódców zrywu z 1863 roku. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zaznaczył, że Trójkąt Lubelski to inicjatywa, która nie tylko omawia tematy, ale i podejmuje konkretne decyzje. Jak mówił, rozmowy dotyczyły zagrożenia ze strony Rosji, sytuacji na Białorusi, pandemii COVID oraz integracji Ukrainy z NATO i Unią Europejską. "Trójkąt Lubelski powstał, by zbliżyć nasze narody, ale także po to, żeby zwiększyć nasze zdolności i odpowiadać na wyzwania istniejące w naszym regionie i zagrażające naszym krajom" - wyjaśnił Dmytro Kułeba.
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zapewnił, że dla władz w Wilnie Trójkąt Lubelski to istotne forum współpracy. "To ważne dla nas, ponieważ możemy dzięki temu przypomnieć korzenie naszej historii, a także część wspólnej historii regionu. Duża część regionu, taki jaki mamy dzisiaj, powstała z trzech narodów - litewskiego, polskiego i ukraińskiego. Dziś nie tylko przypominamy swoją historię, ale też spoglądamy wspólnie w przyszłość. Widzimy wspólne wyzwania geopolityczne, nad którymi najlepiej pracować we troje" - powiedział szef litewskiej dyplomacji.
Trzej ministrowie biorą dziś udział w konferencji poświęconej wspieraniu reform na Ukrainie. Obradom w Wilnie przewodniczą prezydenci Ukrainy i Litwy - Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nauseda.
Po południu minister Zbigniew Rau odwiedzi Cmentarz na Rossie, a także spotka się ze społecznością polską w Ejszyszkach, Solecznikach i Jaszunach.
IAR/dad