Polski kompozytor interesował się botaniką, a przede wszystkim hodowlą drzew. Dlatego Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie stworzył w tym roku wirtualny "Ogród Pendereckiego". Jest to specjalna platforma, która pozwala internautom zapoznać się nie tylko z twórczością artysty, ale też z jego pasją. Zainicjowana została też akcja poszerzania ogrodu. Dołączył do niej Instytut Polski w Wilnie, który jest jednym z organizatorów dzisiejszego zasadzenia dębu w Kownie.
Jak mówi Polskiemu Radiu Andrzej Kierulis z Instytutu Polskiego w Wilnie, w byłej stolicy Litwy powstała symboliczna alejka zasłużonych Polaków. - Mamy tam dąb poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, buk poświęcony Tadeuszowi Kościuszce czy róże Fryderyka Chopina - wyjaśnia. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych instytucji artystycznych na Litwie, w tym kierownik Kowieńskiej Filharmonii Państwowej Justinas Krepšta czy kompozytor Giedrius Kuprevičius. - Cieszymy się, że wiele poważnych instytucji z Kowna i Wilna zaangażowało się w to wydarzenie. Świadczy to o wielkości Krzysztofa Pendereckiego i ciepłych uczuciach wobec niego - dodaje Kierulis.
Podczas uroczystości wystąpiła klarnecistka z Kowieńskiej Państwowej Filharmonii Amelija Lapinskaite. Artystka wykonała dwie miniatury Krzysztofa Pendereckiego.
IAR/dad