Redakcja Polska

Wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu w Solurze i Rapperswilu

12.11.2021 15:58
Ambasada RP w Bernie zorganizowała wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu, podczas których podkreślono zasługi polskiej emigracji w Szwajcarii dla odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach programu "Polacy światu" projekt "Polacy w Szwajcarii", przybliżono dokonania postaci takich jak Antoni Patek, Józef Wierusz-Kowalski, Ignacy Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz, Ignacy Mościcki, Józef Maria Bocheński czy Stefan Kudelski -  ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój światowej kultury, nauki i techniki.
Na cmentarzu Bremgarten w Bernie ambasadorowie Polski, Belgii i Francji oddali hołd spoczywającym tam żołnierzom z tych krajów.
Na cmentarzu Bremgarten w Bernie ambasadorowie Polski, Belgii i Francji oddali hołd spoczywającym tam żołnierzom z tych krajów. Źródło: Twitter / PLinSwitzerland @PLinSwitzerland

Solura i Rapperswil to dwa ważne dla polskiej historii i tradycji patriotycznej szwajcarskie miasta. W pierwszym z nich ostatnie lata swego życia spędził Tadeusz Kościuszko, w drugim 151 lat temu powstało Muzeum Polskie – ważny ośrodek pielęgnowania polskiej kultury i działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego właśnie w tych właśnie miejscach Ambasada RP w Bernie zorganizowała wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu.

11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska zwróciła się do mieszkających w tym kraju rodaków, przypominając w nim zasługi polskiej emigracji w Szwajcarii dla odzyskania przez Polskę niepodległości, a także jej wkład w odbudowę odrodzonej Rzeczypospolitej. Pokazała jak Szwajcaria łączy pokolenia walczące o zachowanie polskiej niepodległości, której najwybitniejszym przedstawicielem był Tadeusz Kościuszko, z tymi, które niepodległość tę odtwarzały ponad 100 lat później, jak Ignacy Jan Paderewski czy Gabriel Narutowicz. - Nie możemy zaprzepaścić niepodległościowego dorobku i wolnościowych osiągnięć, przekazanych nam przez pokolenia naszych przodków, którym nierzadko nie dane było doświadczyć wolnej Polski, która dla nich pozostała tylko marzeniem - powiedziała w swoim wystąpieniu ambasador Iwona Kozłowska.

Kolejną lekcją historii i patriotyzmu jest uroczystość organizowana 12 listopada na Zamku Raperswilskim. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości pokazany tam zostanie spektakl "Konstytucja 1791", który w bardzo nowoczesny sposób, językiem muzyki jazzowej opowiada o pierwszej w Europie ustawie zasadniczej, a tym samym wysiłkach polskich patriotów na rzecz uratowania niepodległej Rzeczypospolitej.

- Cieszę się, że to dzieło Macieja Fortuny, cenionego poznańskiego kompozytora i trębacza, przedstawić możemy w tak niezwykłym miejscu, gdzie w 1891 roku z wielkim rozmachem obchodzono 100-lecie Konstytucji Trzeciego Maja - zaznaczyła ambasador Iwona Kozłowska.


Źródło: Ambasada RP w Bernie 

W Wilnie Święto Niepodległości w cieniu sytuacji na granicy

11.11.2021 14:59
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wilnie odbyły się w cieniu sytuacji na granicach Polski i Litwy z Białorusią. Mimo, że na Litwie nie jest to dzień wolny od pracy, społeczność polska licznie zebrała się w Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie.

Lwów: obchody 103. rocznicy Święta Niepodległości Polski

12.11.2021 12:36
We Lwowie uczczono 103. rocznicę Święta Niepodległości Polski. Pierwsza część uroczystości odbyła się w katedrze łacińskiej, a druga na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, tegoroczne obchody były skromniejsze.

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Norwegii i towarzyszący im pokaz mody „Niepodległa”

13.11.2021 10:45
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Oslo rozpoczęły się od oficjalnych uroczystości przed pomnikiem polskich lotników i Cichociemnych na cmentarzu Vestre Gravlund.