Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, że ustawa o pomocy Ukrainie daje obywatelom tego kraju swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. - Ta ustawa daje obywatelom Ukrainy możliwość legalnego pobytu na terenie Polski na 180 dni. Ten legalny pobyt jest związany także z dostępem do rynku pracy - podkreśliła Marlena Maląg.
Dostęp do programów pośrednictwa i szkoleń
Dodała, że obywatele Ukrainy mają możliwość zarejestrowania się w urzędach pracy i korzystania z instrumentów aktywizacji zawodowej takich, jak pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe czy szkolenia. Mogą też szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.gov.pl i przez portal zielona linia.
Marlena Maląg zaznaczyła, że pracodawca musi w ciągu 14 dni od zatrudnienia Ukraińca powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
Mazowsze, Wielkopolska i Dolny Śląsk najpopularniejsze
Najwięcej obywateli Ukrainy podjęło pracę w województwie mazowieckim, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Prawie połowa Ukraińców wykonuje prace proste. 8,5 procent stanowią pracownicy biurowi, a 4 procent to specjaliści. Około 14 procent to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, a ponad 10 procent osób to pracownicy usług i sprzedawcy.
Od początku rosyjskiej wojny na Ukrainie, z terenu naszego wschodniego sąsiada przybyło do Polski około 2,816 miliona osób. Tylko w niedzielę granicę z Polską przekroczyło 17,3 tysiąca uchodźców.
IAR/dad