Redakcja Polska

Litwa: w Nowej Wilejce uczczone zostało stulecie powstania Garnizonu Wojska Polskiego

15.10.2022 16:54
Msza święta w byłym kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju w Nowej Wilejce w sobotę zainaugurowała obchody stulecia Garnizonu Wojska Polskiego, który stacjonował w tej będącej obecnie dzielnicą Wilna miejscowości w latach 1922-1939. Na terenie kościelnym poświęcono też stelę w językach polskim i litewskim upamiętniającą garnizon i jego 100. rocznicę.
Audio
  • Litwa: w Nowej Wilejce uczczone zostało stulecie powstania Garnizonu Wojska Polskiego. Przygotował Kamil Zalewski
Uroczystości w Nowej Wilejce
Uroczystości w Nowej WilejceFot. ZW/ Bartosz Frątczak

W ramach obchodów zorganizowanych przez Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie, polskie Gimnazjum J.I. Kraszewskiego oraz wileński Klub Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Nowa Wilejka", odbyła się też impreza patriotyczno-sportowa - zawody w biegach, konkursy ułańskie, była też kuchnia polowa oraz loteria. - Historia naszej dzielnicy jest nierozerwalnie związana z historią garnizonu. Tu mieszkali polscy żołnierze z rodzinami. Ich obecność miała wpływ na życie społeczne, kulturalne Nowej Wilejki. Nie możemy o tym zapominać - podkreślił Waldemar Szałkowski, komendant Klubu Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Nowa Wilejka" oraz historyk lokalnej polskiej szkoły im. Kraszewskiego.

Nowa Wilejka, która jest dzisiaj jedną z dzielnic na obrzeżach Wilna, gdzie mieszka wielu Polaków, przed 100 laty była osobnym miasteczkiem. W 1905 roku Rosjanie wbudowali tu szpital psychiatryczny, który Niemcy w czasie I wojny światowej przekształcili w koszary. Po wojnie w 1922 roku został tu ulokowany 13. Pułk Ułanów Wileńskich, 85. Pułk Strzelców Wileńskich i 19. Pułk Artylerii Lekkiej. W 1939 roku, gdy rozpoczęła się II wojna światowa, polskie pułki zostały przerzucone na front zachodni.


Posłuchaj
00:34 11995069_1.mp3 Litwa: w Nowej Wilejce uczczone zostało stulecie powstania Garnizonu Wojska Polskiego. Przygotował Kamil Zalewski

 

Od blisko dziesięciu lat historię Garnizonu Wojska Polskiego w Nowej Wilejce utrwala Klubu Rekonstrukcji Historycznej, współzałożycielem którego jest Szałkowski. - Obecnie Klub liczy 20 osób. We wrześniu przyjęliśmy sześciu rekrutów. Wszyscy członkowie są mieszkańcami Nowej Wiejki, w większości absolwentami naszego gimnazjum - mówi prezes Klubu.

To m.in. dzięki Klubowi w społeczeństwie wileńskim została przywrócona powszechna pamięć o Garnizonie Wojska Polskiego utracona w czasie sowieckim. - Naszym zadaniem jest kultywowanie tradycji i promowanie historii - mówi Szałkowski. Klub organizuje spotkania z młodzieżą szkolną, przygotowuje publikacje i filmy, uczestniczy w obchodach rocznic historycznych, dba o groby polskich żołnierzy.

Przed kilkoma laty Klub zaopiekował się bardzo zaniedbanym i praktycznie zapomnianym małym cmentarzem na terenie dawnego garnizonu. Zostali tu pochowani m.in. polscy żołnierze, którzy nie zginęli w bitwach, ale umarli śmiercią naturalną bądź zginęli w tragicznych wypadkach podczas ćwiczeń. - Udało nam znaleźć dokumenty w archiwach. Zostały tu pochowane 23 osoby. Znamy ich imiona i nazwiska - mówi Szałkowski.

Sobotnie uroczystości, które według organizatorów, były elementem "dążenia do krzewienia polskości, wzmocnienia tożsamości narodowej oraz poczucia spójności w lokalnym społeczeństwie polskim na Litwie", zostały sfinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą za pośrednictwem Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz Ambasadę RP w Wilnie.

PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno historia Polski

Wasyl Zwarycz: rezolucje ONZ i ZP Rady Europy pokazują, że Rosja już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej

15.10.2022 12:15
Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy świadczą o tym, że Rosja tak naprawdę już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej; to ogromny sukces dyplomacji ukraińskiej i naszych partnerów, w tym Polski - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Rozpoczęło się jesienne sprzątanie Rossy. Ta tradycja ma ponad 30 lat

15.10.2022 13:54
W sobotę rozpoczęła się akcja jesiennego sprzątania najstarszej nekropolii Wilna, Cmentarza Rossa, na której w tym roku przy udziale polskich organizacji i instytucji odnowiono osiem pomników. Tablica przy głównej bramie cmentarnej, prezentująca wcześniej informacje w językach litewskim i angielskim, została uzupełniona o język polski.

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Żaryn: świadomość pierwszym krokiem do bezpieczeństwa

15.10.2022 15:26
Świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni to pierwszy krok do bezpieczeństwa – wskazał w sobotę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, zachęcając do stosowania zasad bezpieczeństwa w sieci przygotowanych przez CERT Polska.