Redakcja Polska

Rozpoczęło się jesienne sprzątanie Rossy. Ta tradycja ma ponad 30 lat

15.10.2022 13:54
W sobotę rozpoczęła się akcja jesiennego sprzątania najstarszej nekropolii Wilna, Cmentarza Rossa, na której w tym roku przy udziale polskich organizacji i instytucji odnowiono osiem pomników. Tablica przy głównej bramie cmentarnej, prezentująca wcześniej informacje w językach litewskim i angielskim, została uzupełniona o język polski.
Wilno, cmentarz na Rossie
Wilno, cmentarz na RossiePAP/Valdemar Doveiko

- Sprzątania Rossy jesienią jest ponad 30-letnią tradycją - mówi prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort. - Zaangażowani w to są przede wszystkim uczniowie szkół polskich na Litwie, ale też polskie organizacje społeczne, polscy dyplomaci - dodaje.

Od kilku lat coraz aktywniej w sprzątanie starych wileńskich nekropolii – Rossy i Cmentarza Bernardyńskiego - włączają się uczniowie szkół litewskich.

- Wiosną zwrócili się do nas studenci Uniwersytetu Wileńskiego z pytaniem, czy mogą zaopiekować się grobami profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego na Cmentarzu Bernardyńskim" – mówi Żybort. "To bardzo dobrze, że dbanie o cmentarną pamięć naszego miasta staje się naszą wspólną troską - zaznacza.

250-letnia nekropolia

Cmentarz na Rossie ma blisko 250 lat. Jest malowniczo położony na wzgórzach i porośnięty starodrzewem, głównie klonami. Składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym spoczywa jego serce i prochy matki. Na obszarze ponad 10 ha jest około 26 tys. nagrobków, pomników, grobowców.

W starej części cmentarza 90 proc. nagrobków nie jest już odwiedzanych przez bliskich. Staraniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w ciągu 30 lat jego działalności odnowiono blisko 200 pomników nagrobnych. W tym roku odnowiono osiem pomników za łączną sumę około 25 tys. euro.

Do odnowienia pomników finansowo przyczyniła się ambasada RP w Wilnie, Instytut Pamięci Narodowej, Warmińsko–Mazurska Izba Lekarska, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Kilka poloników odnowiono z funduszy, które zgromadził Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Na liście odnowionych obiektów jest m.in. pomnik wileńskiego harcerza Ryszarda Grydziuszki (1926-1938), inwalidy wojennego Henryka Zajewskiego (1892-1934), lekarza Juliana Muszuńskiego (1809-1857), weteranki powstania styczniowego Katarzyny Lachowicz (1811-1879).

Polskie napisy na tablicy informacyjnej

Podsumowują tegoroczne prace na rzecz Rossy prezes Komitetu wskazuje na uzupełnienie o język polski tablicy informacyjnej znajdującej się przez głównej bramie cmentarnej, która dotychczas miała litewską i angielską wersję językową. - Od kilku lat zabiegaliśmy o to. Wreszcie udało się sfinalizować starania zawdzięczając zaangażowaniu w sprawę radnej Wilna Renaty Cytackiej - mówi Żybort. Podkreśla, że "udało się też uzupełnić treść informacyjną o polskie akcenty, informacje o tym, że spoczywa tu poeta Władysław Syrokomla, historyk Joachim Lelewel, powstańcy styczniowi, a na Nowej Rossie obok grobów litewskich żołnierzy są też groby polskich żołnierzy poległych w walkach o Wilno w latach 1919-1920".

Rossa jest miejscem spoczynku m.in. profesorów wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza i dwojga dzieci Stanisława Moniuszki. Na Rossie pochowani są również ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Cziurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Litwa Polacy za granicą

Polska przekazała Ukrainie 150 Starlinków. To dzięki nim przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych

15.10.2022 11:14
Minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk napisał, że Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink.

Wasyl Zwarycz: rezolucje ONZ i ZP Rady Europy pokazują, że Rosja już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej

15.10.2022 12:15
Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy świadczą o tym, że Rosja tak naprawdę już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej; to ogromny sukces dyplomacji ukraińskiej i naszych partnerów, w tym Polski - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Litwa: w Nowej Wilejce uczczone zostało stulecie powstania Garnizonu Wojska Polskiego

15.10.2022 16:54
Msza święta w byłym kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju w Nowej Wilejce w sobotę zainaugurowała obchody stulecia Garnizonu Wojska Polskiego, który stacjonował w tej będącej obecnie dzielnicą Wilna miejscowości w latach 1922-1939. Na terenie kościelnym poświęcono też stelę w językach polskim i litewskim upamiętniającą garnizon i jego 100. rocznicę.