Redakcja Polska

KPA: historia Ulmów symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków

10.09.2023 10:22
Zamordowanie rodziny Ulmów stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów. Za pomoc im polska rodzina zapłaciła najwyższą cenę – podkreśla Kongres Polonii Amerykańskiej w swym oświadczeniu.
Ambasador RP w Watykanie: beatyfikacja rodziny Ulmów to wielkie święto Kościoła i powód Polaków do dumy.
Ambasador RP w Watykanie: beatyfikacja rodziny Ulmów to wielkie święto Kościoła i powód Polaków do dumy.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W oświadczeniu wystosowanym z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów KPA zwraca uwagę, że w Polsce w czasie niemieckiej okupacji (1939 – 1945) groziła śmierć za ratowanie Żydów. Ponad siedem tysięcy Polaków uhonorowano tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, najwięcej ze wszystkich państw.

Kongres Polonii Amerykańskiej czci pamięć polskich rolników, Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy wraz z sześciorgiem dzieci zostali zamordowani za ukrywanie Żydów, przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku. Niemcy rozstrzelali też ich ośmiu współobywateli pochodzenia żydowskiego, z rodziny Gołdy Grünfelda którą Ulmowie ukrywali.

"Wydarzenie to stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów. Rodzina Ulmów zapłaciła najwyższą cenę za pomoc Żydom" - podkreśla KPA.

That’s all we need, unless you’d like to set customization options. By embedding Twitter content in your website or app, you are agreeing to the Developer Agreement and Developer Policy.

"W 1995 roku Wiktorię i Józefa zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny tej bohaterskiej rodziny. Symbolem uczczenia pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata są drzewka w Yad Vashem, największa ich ilość upamiętnia Polaków" – zwraca uwagę dokument nadesłany PAP przez Małgorzatę Margo Schulz, krajową wiceprezes KPA ds. Mediów i Promocji.

Akcentuje też, że niemiecka okupacja, masowe zbrodnie na Polakach i wyniszczenie polskich elit, to ogromnie ważny i wciąż bolesny wątek dziejów Polski, który bezpośrednio dotyka także amerykańską Polonię.

"Pokolenie Kolumbów, bardzo często nie mogło po wojnie do Polski powrócić, wielu weteranów pozostało na emigracji w USA. Zawiązywały się wtedy organizacje pomagające Polakom, wielu z nich szukało zaginionych w wojennej zawierusze członków rodziny. Były rzesze sierot wojennych, a konsekwencje niemieckiej okupacji są w polskim narodzie widoczne do dzisiaj" – przypomina KPA.

Organizacja powstała w 1944 roku. Jej założyciele wspierali Rzeczpospolitą w dążeniach wolnościowych. Celem KPA od początku była pomoc rodakom dotkniętym wojennymi i powojennymi tragediami.

PAP/ho

"Historia jednej zbrodni". W Warszawie odbył się pokaz filmu o zbrodni na rodzinie Ulmów

05.09.2023 11:36
Na dużym ekranie, przed niedzielną beatyfikacją rodziny Ulmów, pokazano anatomię niemieckiej zbrodni i wymazywania pamięci o sprawcach. Obraz w reżyserii Mariusza Pilisa to zapis reportersko-historycznego śledztwa.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu

06.09.2023 14:00
10 września w Markowej na Podkarpaciu zostanie beatyfikowana rodzina Ulmów, zamordowana podczas II wojny światowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów

Dziennik „L’Opinion” o męczeństwie rodziny Ulmów

08.09.2023 15:00
Artykuły prezydenta Andrzeja Dudy, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, szefa Instytutu Nowych Mediów Eryka Mistewicza oraz publicysty Jana Rokity przedstawiają w piątek historię męczeństwa rodziny Ulmów we francuskim dzienniku 

Andrzej Duda w portalu Article: historia męczeństwa Ulmów powinna być znana na całym świecie

09.09.2023 12:15
Tekst polskiego prezydenta ukazał się też na stronie argentyńskiego Radia JAI, przedstawiającego się jako rozgłośnia Żydów Ameryki Łacińskiej.

Kolumbijska prasa o rodzinie Ulmów: stali się symbolem pomocy Żydom w II wojnie światowej

09.09.2023 15:48
Polska rodzina Ulmów, zamordowana przez Niemców w 1944 roku, przeszła do historii jako symbol pomocy Żydom w czasie II wojny światowej – piszą w sobotę kolumbijskie dzienniki „El Tiempo” i „Vanguardia”