Redakcja Polska

Ponad 11 tys. placówek w kraju i za granicą wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła pamięta"

31.10.2023 08:55
Ponad 11 tys. szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła pamięta". Zaangażowało się w nią ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli - podało MEiN. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach.
Po raz pierwszy akcja Szkoła pamięta została zrealizowana w 2019 r.
Po raz pierwszy akcja "Szkoła pamięta" została zrealizowana w 2019 r.MEiN

Finał tegorocznej edycji akcji - była to jej piąta edycja - odbył się w poniedziałek.

"Inicjatywa każdego roku gromadzi tysiące szkół i miliony polskich uczniów, którzy chcą przywołać pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych. Przedsięwzięcie jest realizowane w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Nawiązuje tym samym do polskiej tradycji świąt zadusznych" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

"Tegoroczna odsłona projektu zgromadziła ponad 11 tys. szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych z całego kraju. Zaangażowało się w nią ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli" - poinformowało MEiN. "Niektóre placówki wzięły udział w akcji już piąty raz" - dodano.

Miejsca pamięci

Podano, że w ramach tegorocznej edycji przedsięwzięcia uczniowie, wychowawcy i opiekunowie odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związane z nimi historie. Sprzątali bezimienne i opuszczone groby, przygotowywali wystawy szkolne poświęcone lokalnym bohaterom i ważnym postaciom historycznym, tworzyli prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, poszukiwali pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowywali prezentacje na ich podstawie.

Wśród podejmowanych działań znalazły się także wycieczki patriotyczne, spotkania muzyczne i poetyckie. O zaangażowaniu w akcję młodzi uczestnicy informowali w mediach społecznościowych, zamieszczając swoje relacje z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

Lokalne cmentarze

Jak poinformował resort edukacji i nauki, wśród najczęściej podejmowanych działań było odwiedzanie lokalnych cmentarzy, by w ciszy i zadumie przywołać pamięć o zmarłych oraz uporządkować miejsca ich spoczynku.

W prace te zaangażowali się m.in. uczniowie ze: Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie, II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Kusocińskiego w Myśliborzu, Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu czy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Bytomiu.



"Po raz pierwszy w akcję włączyła się społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wandy Chotomskiej w Praszce. Młodsi uczniowie przygotowali z tej okazji album z pracami plastycznymi pt. »Spacer po moim mieście«. Nieco starsi, w ramach lekcji historii, podzielili się opowiadaniami rodzinnymi, a także stworzyli wystawę pamiątek rodowych. Zaprezentowali również społeczności szkolnej prezentację multimedialną poświęconą historycznym miejscom gminy Praszka i wykonali tematyczne plakaty.

Członkowie szkolnego koła wolontariatu wybrali się z kolei na cmentarz parafialny, by uporządkować groby i zapalić znicze przy zbiorowej mogile narodowych bohaterów. W ramach projektu przeprowadzono także konkurs fotograficzny pt. "Pokaż nam kawałek swojej małej ojczyzny". Dzieci wykonały zdjęcia, na których uwieczniły budowle i miejsca związane z historią regionu" - czytamy.

Akcje w całej Polsce

"Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu odwiedziła groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Władysławowie wzięli udział w lekcji historii dotyczącej okupacji hitlerowskiej na ziemiach obecnego powiatu tureckiego. Obejrzeli również unikatowe fotografie historyczne" - podano.

"Pamięć o bohaterach naszej przeszłości uczniowie przywoływali także podczas muzycznych spotkań. Wzruszające polskie pieśni patriotyczne wybrzmiały w Szkole Podstawowej nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie oraz w Przedszkolu Publicznym w Brzegu" - dodano.

Szkoły i przedszkola

MEiN wskazuje, że w inicjatywę zaangażowało się wiele placówek przedszkolnych. "Dzieci z Przedszkola nr 28 w Lublinie wraz z opiekunami odwiedziły pomniki znajdujące się w najbliższej okolicy: Matek Sybiraczek, Józefa Piłsudskiego oraz Unii Lubelskiej. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olbięcinie natomiast zorganizował spotkanie artystyczne, podczas którego wybrzmiały wiersze polskich poetów.

Wychowawcy z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce przygotowali dla najmłodszych wyjątkowe zajęcia dotyczące postaci historycznych. W ramach akcji +Szkoła pamięta+ opracowano bajkę edukacyjną o patronie placówki. Dzieci upamiętniły również postać Fryderyka Chopina. Obejrzały film o życiu kompozytora i wysłuchały fragmenty polskich tańców ludowych" - informuje MEiN.



Po raz pierwszy akcja "Szkoła pamięta" została zrealizowana w 2019 r. Każda edycja gromadzi ponad 1 mln uczniów z kilkunastu tysięcy szkół, przeszkoli i placówek oświatowych. W ubiegłym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się prawie 1,7 mln uczniów oraz 156 tys. nauczycieli.

W inicjatywę włączyła się wówczas także młodzież polonijna.


PAP/dad


Bruksela: zniszczona tablica wyrażająca solidarność z Ukrainą na płocie ambasady Polski

30.10.2023 12:15
Nieznani sprawcy zniszczyli tablicę wyrażającą solidarność z Ukrainą na ogrodzeniu ambasady Polski w Brukseli. Namalowane na niej zostały znaki "Z". To litera, która stała się symbolem rosyjskiej napaści na Ukrainę.

"Im dłużej jesteś na froncie, tym bardziej się boisz ". Panel filmowców na festiwalu Ukraina!

30.10.2023 13:00
W ramach 8. Festiwalu Filmowego Ukraina! odbył się, jako wydarzenie towarzyszące, panel "Rola filmowca na wojnie”. W dyskusji wzięli udział filmowy i dokumentaliści, którzy dużo czasu spędzili pracując na Ukrainie, dokumentując Majdan, wojnę na wschodzie Ukrainy po 2014 roku i przede wszystkim po pełnoskalowym ataku Rosji. Opowiadali o pracy na froncie, o stronie technicznej i emocjonalnej dokumentowania działań zbrojnych. 

Muzeum Auschwitz: w tym roku na konserwacje przeznaczono ponad 20 mln zł

30.10.2023 14:54
Fundacja Auschwitz-Birkenau w 2023 r. na prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci przekazała ponad 20 mln zł – zakomunikowało Muzeum Auschwitz. Wicedyrektor placówki Rafał Pióro podał, że 10 projektów w br. zostanie zakończonych, sześć kontynuowanych, a kolejne sześć będą rozpoczęte.