Redakcja Polska

Na zabytkowych nekropoliach w Wilnie odbędzie się akcja zapalenia zniczy

01.11.2024 10:25
Wspólne zapalenie zniczy odbędzie się po godzinie 13.00 na zabytkowym Cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Akcję organizuje społeczność polska na Litwie. Nekropolia jest najstarszą w stolicy Litwy i jedną z najważniejszych dla naszej kultury.
Wileński Cmentarz Na Rossie został założony na początku XIX wieku
Wileński Cmentarz Na Rossie został założony na początku XIX wiekuTomasz Woźniak/shutterstock

Rossa to miejsce spoczynku zasłużonych Polaków. Złożone zostało tam serce marszałka Józefa Piłsudskiego, pochowani są powstańcy styczniowi, profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego oraz polscy artyści.

Posłuchaj
00:50 13290385_1.mp3 Wspólne zapalenie zniczy odbędzie się po godzinie 13.00 na zabytkowym Cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Akcję organizuje społeczność polska na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Przewodnik po Litwie Jan Boguszko powiedział Polskiemu Radiu, że na zabytkowych, wileńskich cmentarzach przeważają epitafia i napisy w języku polskim. - Widziałem też nowsze po białorusku, kilka jest po litewsku" - wyjaśnił.

Cmentarz ważny dla Litwinów

Cmentarz Na Rossie jest też jednak ważny dla Litwinów. Przed kaplicą cmentarną, w której spoczywają pochowani tam w 2019 roku powstańcy styczniowi, znajduje się grób doktora Jonasa Basanaviciusa. - Często mówię, że to litewski Piłsudski, bo w Polsce jest słabo kojarzony. Był on przewodniczącym litewskiej Taryby, czyli Rady Narodowej i w głównej mierze dzięki niemu powstała niepodległa Litwa - wyjaśnił Jan Boguszko.

Na Rossie można spotkać wiele pomników w formie drzewa. - Są one symbolem tego, że spoczywa w tym miejscu ostatni członek rodu. Takie drzewo ma obcięte gałęzie, korzenie i więcej ono nie da owoców - wyjaśnił przewodnik.

Znicze na Rossie zapalane będą dziś na wszystkich nagrobkach na Rossie oraz m.in. na cmentarzach na wileńskim Antokolu i Bernardyńskim na Zarzeczu. Większość ze znajdujących się tam polskich grobów nie ma opiekunów, od kiedy Wilno znalazło się poza granicami Polski. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował, że w tym roku przez cały październik udało się zebrać blisko 15 tysięcy zniczy.


IAR/dad

Wileńskie nekropolie – milczący świadkowie polskiej historii

30.10.2024 18:43
Na starych wileńskich cmentarzach, takich jak Rossa, Bernardyński i Piotra i Pawła na Antokolu, wciąż dominuje polska historia, choć cmentarze te noszą ślady upływu czasu, dewastacji i kradzieży. Położone malowniczo na wzgórzach, wśród bujnej zieleni, stanowią nie tylko miejsce pamięci zmarłych, ale też symbole wspólnej historii Polski, Litwy i Wielkiego Księstwa Wileńskiego.

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać". Oświęcimianie oddali cześć ofiarom Auschwitz

31.10.2024 13:16
W przeddzień Święta Wszystkich Świętych mieszkańcy Oświęcimia oddali hołd ofiarom byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W symbolicznych miejscach pamięci – przy Ścianie Straceń oraz przed zbiorową mogiłą przy obozie Auschwitz I – zapłonęły znicze złożone przez młodzież i lokalnych funkcjonariuszy policji.

Jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach w Warszawie

31.10.2024 23:14
Tradycyjne kwestowanie na renowację zabytkowej nekropolii - już po raz 50-ty. Z tegorocznej zbiórki Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami zamierza odnowić 10 nagrobków w najstarszej części cmentarza.