Redakcja Polska

Ruszyła Akademia Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych

05.11.2024 18:23
Uczestnicy reprezentują aż 15 krajów z czterech kontynentów. To innowacyjny program dla młodych osób o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza Polską. Celem projektu jest sieciowanie aktywnej młodzieży polonijnej, danie im poczucia wpływu oraz kompetencji w zakresie przywództwa, komunikacji i współpracy.
Audio
  • Z dr Urszulą Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorką Instytutu Rozwoju Języka Polskiego, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
  • Z uczestnikami Akademii Liderów i Ambasadorów Polonijnych rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego
Dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka PolskiegoFoto: Halina Ostas/PRdZ

Z udziałem przedstawicieli Instytutu Rozwoju Języka Polskiego oraz fundacji Szkoła Liderstwa, w Warszawie, odbyła się inauguracja Akademii Liderów i Ambasadorów Polonijnych. Jest to innowacyjny program rozwoju dla młodzieży polonijnej, stworzony po raz pierwszy na podstawie koncepcji opracowanej na zlecenie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.

Akademia Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych to program dla młodych osób o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza Polską. Celem projektu jest sieciowanie aktywnej młodzieży polonijnej, danie im poczucia wpływu oraz kompetencji w zakresie przywództwa, komunikacji i współpracy.

Inicjatorzy projektu wierzą, że inwestowanie w młode, odważne i chętne do działania liderki i liderów polonijnych jest najlepszą inwestycją w budowanie marki Polski za granicą.

- Głównym celem programu jest aktywizacja młodych osób, które mają potencjał żeby stać się liderami w swoich środowiskach. Muszę powiedzieć, że była bardzo zacięta rywalizacja o trzydzieści miejsc w projekcie. Zgłosiło się 75 osób, gotowych przyjechać do Polski. My ten program finansujemy w stu procentach, ale kwestia dojazdu, dolotu do Polski jest już w dużej mierze po stronie uczestników. Musieli znaleźć dla siebie finansowanie, zorganizować się w szkołach, na uniwersytetach by mieć czas wolny, a więc trzeba sobie było zadać sporo trudu. Okazało się, że takich osób w diasporze polonijnej jest wiele i trzydzieści najlepszych zostało zaproszonych do Polski - mówi dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.

Uczestnicy reprezentują aż 15 krajów z czterech kontynentów. Najliczniej reprezentowane są Anglia, z której przybyło pięciu uczestników, oraz Stany Zjednoczone i Litwa, które mają po czterech przedstawicieli. Trzyosobowe grupy pochodzą z Łotwy i Włoch.

W projekcie wezmą udział również młodzi liderzy ze Szkocji, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Argentyny, Grecji, Kanady i Belgii. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i współpracy międzykulturowej. Dla wielu jest to pierwsze spotkanie w projekcie, a dla niektórych nawet pierwszy pobyt w Polsce.

Misją Instytutu Rozwoju Języka Polskiego jest wspieranie Polonii i Polaków poza granicami kraju w kultywowaniu polskiej tradycji, języka i kultury oraz wspieranie osób nieposiadających polskiego pochodzenia zainteresowanych nauką języka polskiego jako obcego.

dr Urszulą Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorką Instytutu Rozwoju Języka Polskiego, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.

Zapraszamy także do wysłuchania rozmów z młodymi liderami polonijnymi, które przeprowadziła Maria Wieczorkiewicz.

Ważna misja Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

26.08.2024 22:07
O potrzebie silnego wspierania polonijnego szkolnictwa i pomocy w promocji języka polskiego wśród Polonii mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. Nasza rozmówczyni zwracała uwagę na malejące zainteresowanie językiem ojczystym kolejnych pokoleń emigrantów.

"Warszawa i Ryga w piosence". Powstał niezwykły podręcznik do nauki języka polskiego

27.09.2024 11:45
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim, zrealizował projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstały scenariusze lekcji i wyjątkowy podręcznik. - Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

Prof. Fabricio Wichrowski: chcemy wpisać brazylijską wersję języka polskiego na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

18.10.2024 13:00
Prof. Fabricio Wichrowski jest pomysłodawcą oraz inicjatorem projektu inwentaryzacji języka polskiego w Brazylii. W 2023 roku projekt uzyskał dofinansowanie od brazylijskiego Ministerstwa Kultury. Będzie to największy projekt badawczo-rozwojowy dotyczący języka polskiego, jaki kiedykolwiek przeprowadzono poza terytorium Polski.

MSZ będzie angażował polonijną młodzież i promował postawy obywatelskie wśród Polonii

30.10.2024 11:54
Od przyszłego roku Ministerstwo Spaw Zagranicznych skoncentruje się na zachęcaniu polonijnej młodzieży do przyjazdów do Polski. W wystąpieniu w Senacie dotyczącym polityki polonijnej szef MSZ Radosław Sikorski wskazał, że młodzi ludzie, potomkowie polskich migrantów, otrzymają możliwość odbywania staży zawodowych w Polsce połączonych z nauką języka polskiego. Ma to zachęcić ich do powrotu do Polski.