Redakcja Polska

Spotkanie z ormiańską Polonią rozpoczęło wizytę pary prezydenckiej w Armenii

25.11.2024 17:42
Spotkanie z ormiańską Polonią rozpoczęło oficjalną wizytę pary prezydenckiej w Armenii. Andrzej Duda wraz z małżonką spędzi w Erywaniu trzy dni, jutro odbędzie szereg politycznych konsultacji. Wśród zagadnień, jakie omówi prezydent Polski z przywódcą Armenii Wahagnem Chaczaturianem będą m.in. kwestia wojny na Ukrainie i neokolonialnej polityki Kremla oraz proces pokojowy dotyczący spornego z Azerbejdżanem Górskiego Karabachu.
Przedstawiciele ormiańskich Polaków zostali uhonorowani przez prezydenta Andrzeja Dudę
Przedstawiciele ormiańskich Polaków zostali uhonorowani przez prezydenta Andrzeja DudęŹródło: x.com/ Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl)

W trakcie wieczornego spotkania z Polakami mieszkającymi w Armenii prezydent odznaczył trzy osoby. Podziękował za krzewienie polskości w tym rejonie Południowego Kaukazu. - Dajecie świadectwo naszej polskości, krzewicie nasza historię Polakom tu mieszkającym ale też Ormianom - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent podziękował też za dobre przyjęcie jego małżonki podczas ubiegłorocznej wizyty Agaty Kornhauser-Dudy w Armenii.


Posłuchaj
00:22 13334001_1.mp3 W trakcie wieczornego spotkania z Polakami mieszkającymi w Armenii prezydent odznaczył trzy osoby. Podziękował za krzewienie polskości w tym rejonie Południowego Kaukazu (IAR)

 

Podkreślił, że polska wspólnota w Armenii ma długą historię i piękną tradycję i zaznaczał, że nieustannie podtrzymuje ona polską tożsamość. Prezydent zauważył, że wśród pierwszych Polaków, którzy osiedlili się w Armenii byli zesłańcy, ale też ludzie, którzy później "przybyli tam czasem za pracą, czasem za sercem".

Prezes Związku Polaków w Armenii Liana Harutyunyan podkreśliła natomiast, że głównym celem organizacji jest propagowanie polskiej kultury i rozwijanie polskiej wspólnoty w Armenii, a także pomoc ubogim osobom polskiego pochodzenia i prowadzenie nauki języka polskiego. Zapewniła też, że Związek będzie kontynuował tę działalność.

Prezydencka para wysłuchała także koncertu polskich i ormiańskich pieśni. Wizyta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Armenii potrwa trzy dni. 

Ormiańska Polonia, choć nieliczna, prężnie działa w ramach Związku Polaków w Armenii od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku. Rodacy prowadzą głównie działalność kulturalną. Od wielu lat w Erywaniu działa też dla chętnych szkoła języka polskiego. Z kraju jest tam także wysyłana pomoc finansowa w ramach akcji Pomoc Polakom na Wschodzie.

IAR/dad

Białoruś: rozpoczął się proces księdza Henryka Okołotowicza. Jest oskarżony o "zdradę stanu"

25.11.2024 11:53
W stolicy Białorusi Mińsku rozpoczął się proces księdza katolickiego Henryka Okołotowicza, oskarżonego o rzekomą "zdradę stanu". Grozi mu do 15 lat więzienia. Rozprawa odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Władze nie podają szczegółów oskarżenia.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Stare Miasto w Warszawie

25.11.2024 14:13
Zapraszamy na warszawską Starówkę, miejsca niezwykłego, wpisanego w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Anne Applebaum: wojna na Ukrainie to walka o prawdę i wolność

25.11.2024 16:16
Anne Applebaum, amerykańsko-polska publicystka, odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W swoim przemówieniu podkreśliła, że konflikt na Ukrainie nie jest walką o terytoria ani surowce, ale o fundamentalne wartości: prawdę, wolność i tożsamość.

Edukacja skutecznym sposobem na zwiększanie odporności na dezinformację

25.11.2024 17:22
Dezinformacja to coraz poważniejsze wyzwanie, ale jako społeczeństwo nie jesteśmy wobec niej bezbronni. Edukacja, czyli szkolenia, warsztaty czy kampanie informacyjne, to sposoby na uwrażliwienie społeczeństwa na szerzoną dezinformację - o czym w najnowszym wydaniu naszego podcastu mówią Magdalena Wilczyńska, dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrznei NASK oraz Małgorzate Kilian-Grzegorczyk, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Demagog.