Redakcja Polska

Andrzej Poczobut przeniesiony z karceru do zwykłej celi

26.11.2024 16:38
Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, został przeniesiony z karceru do zwykłej celi – poinformował białoruski niezależny serwis Nasza Niwa. Według doniesień, Poczobut otrzymuje teraz listy od rodziny, a czasami może się z nim spotkać adwokat.
Andrzej Poczobut został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Polska w związku z decyzją białoruskich sądów nałożyła na Białoruś kolejne sankcje
Andrzej Poczobut został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Polska w związku z decyzją białoruskich sądów nałożyła na Białoruś kolejne sankcjeCCTV/kadr z wideo

Poczobut przebywa za kratami od marca 2021 roku. W ostatnim czasie informacje o jego stanie zdrowia i sytuacji w więzieniu były bardzo ograniczone. Według Naszej Niwy, przeniesienie do zwykłej celi to jedna z nielicznych wiadomości dotyczących więźnia, które dotarły do opinii publicznej. Na zmianę warunków osadzenia wskazano podczas akcji solidarnościowej z Poczobutem w Białymstoku.

Kontrowersyjny proces i wyrok

Na początku 2023 roku Andrzej Poczobut został skazany przez białoruskie władze na osiem lat kolonii karnej. Zarzuty obejmowały m.in. "podżeganie do nienawiści" oraz "rehabilitację nazizmu". W rzeczywistości zarzuty dotyczyły kultywowania polskości, w tym publikacji w mediach. Organizacje praw człowieka i społeczność międzynarodowa uznają te działania za motywowane politycznie.

Polskie władze konsekwentnie domagają się uwolnienia dziennikarza i oczyszczenia go z zarzutów. W geście sprzeciwu wobec niesprawiedliwego wyroku Polska zdecydowała o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach.

Symbol walki o wolność słowa

Andrzej Poczobut jest symbolem represji wobec wolności słowa i niezależnych mediów na Białorusi. Jego sprawa wciąż budzi zainteresowanie i mobilizuje do działań solidarnościowych zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Przeniesienie dziennikarza do lepszych warunków celi to krok w stronę poprawy jego sytuacji, jednak wciąż daleko do realizacji kluczowego celu – jego pełnego uwolnienia.


PAP/PRdZ/dad

Rosjanie zaatakowali Ukrainę rekordową liczbą dronów

26.11.2024 11:11
Rosjanie zaatakowali Ukrainę rekordową liczbą dronów. W nocy wypuścili 188 dalekosiężnych bezzałogowców. Dużą część udało się unieszkodliwić ukraińskiej obronie. Niektóre jednak trafiły w infrastrukturę energetyczną.

Katastrofa samolotu w Wilnie. Śledczy: wstępne dane nie wskazują na pożar w trakcie lotu

26.11.2024 12:15
Litewska policja bada przyczyny katastrofy lotniczej, do której doszło wczoraj nad ranem w Wilnie. Wstępne rozmowy z członkami załogi nie wskazują na to, aby na pokładzie maszyny mogło dojść do pożaru. O sprawie na antenie litewskiej stacji telewizyjnej TV3 poinformował Komisarz Generalny Policji Arunas Paulauskas.

Polacy na Litwie. Czy poczucie silne tożsamości narodowej wzmacnia odporność na dezinformację?

26.11.2024 13:07
Tylko silne mniejszości narodowe poradzą sobie z obecną w świecie dezinformacją, nie ulegną jej i nie staną się obiektem manipulacji, często wykorzystywanym do destabilizacji sytuacji w kraju, w którym żyją. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na kondycję mniejszości etnicznych, ich historyczne znaczenie i rolę jaką odgrywają współcześnie. Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu!