Redakcja Polska

Wiedeń: prezentacja książki o Zbigniewie Herbercie

31.01.2020 15:55
Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Austriackim Towarzystwem Literatury zorganizował uroczysty wieczór, podczas którego zaprezentowana została książka "Zbigniew Herbert i Austria". Książka jest pierwszą na rynku niemieckojęzycznym publikacją poświęconą wybitnemu poecie i autorowi oraz jego związkom z Austrią.
Spotkanie poświęcone książce
Spotkanie poświęcone książceŹródło: Instytut Polski w Wiedniu

W spotkaniu udział wzięli licznie przedstawiciele austriackiego środowiska akademickiego i literackiego na czele z Prezydentem Pen Club Austria dr Helmuthem Niederle. 

- To dla nas wielki zaszczyt, że Instytut Polski w Wiedniu mógł być częścią tego wspaniałego projektu. Pomysł książki zrodził się podczas wieczoru literackiego "Śladami Zbigniewa Herberta w Austrii". Ten wieczór, z którego jestem szczególnie dumny, odbył się w Instytucie Polskim w 2017 roku. Serdecznie chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji – podkreślił dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak.

Jak zaznaczył Sobczak "Zbigniew Herbert jako laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych oraz jako jeden z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy, był uważany za pioniera duchowego i moralnego". – Zbigniew Herbert był także wielkim polskim patriotą, a historia naszego kraju odgrywała w jego twórczości ważną rolę – ocenił Rafał Sobczak. 


Praca nad książka "Zbigniew Herbert i Austria", pod redakcją dr Przemysława Chojnowskiego z Uniwersytetu Wiedeńskiego, zgromadziła grono wybitnych ekspertów zajmujących się dziedzictwem i twórczością polskiego pisarza: dr Małgorzatę Bogaczyk-Vormayr z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Henryka Citko z Biblioteki Narodowej w Warszawie, dr hab. Andrzeja Franaszka z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz prof. Aloisa Woldana z Uniwersytetu Wiedeńskiego. W książce znalazły się unikatowe kopie wierszy Herberta napisanych podczas jego pobytów w Austrii, jak również liczne fotografie oraz rysunki autorstwa samego autora. 

- Bardzo dziękujemy Instytutowi Polskiemu za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc przy wydaniu książki. Wdzięczni jesteśmy także za współpracę z Austriackim Towarzystwem Literatury i prezentację książki dzisiaj tak licznie zebranej publiczności – zaznaczył dr Przemysław Chojnowski.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Peter Lang Verlag przy zaangażowaniu Instytutu Polskiego w Wiedniu oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

W Wilnie otwarto wystawę poświęconą obozowi Auschwitz

30.01.2020 16:16
W Wilnie otwarto wystawę przygotowaną w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Przetłumaczoną na język litewski ekspozycję przygotowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu we współpracy z ambasadą Polski na Litwie.

Brexit staje się faktem. Czy Polonia ma się czego obawiać?

31.01.2020 10:39
W piątek 31 stycznia 2020 roku o północy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Równocześnie poza terenem wspólnoty europejskiej znajdzie się około miliona Polaków mieszkających na wyspach. Według polskich władz i przedstawicieli Komisji Europejskiej brytyjska Polonia nie ma się jednak czego obawiać.

Brexit: ambasador Wielkiej Brytanii zachęca Polaków do rejestracji

31.01.2020 11:15
Brytyjski ambasador w Warszawie zachęca Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii do składania wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej. Jonathan Knott mówi o tym w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia udzielonym w ostatnim dniu członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Dziś w nocy Londyn opuści Wspólnotę, a osoby, które będą nadal chciały mieszkać i pracować na Wyspach będą miały półtora roku, by uzyskać nowy status prawny.