Redakcja Polska

Brexit: ambasador Wielkiej Brytanii zachęca Polaków do rejestracji

31.01.2020 11:15
Brytyjski ambasador w Warszawie zachęca Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii do składania wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej. Jonathan Knott mówi o tym w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia udzielonym w ostatnim dniu członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Dziś w nocy Londyn opuści Wspólnotę, a osoby, które będą nadal chciały mieszkać i pracować na Wyspach będą miały półtora roku, by uzyskać nowy status prawny.
Audio
  • Ambasador Wielkiej Brytanii zachęca Polaków do rejestracji. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Shutterstock/Nur Ismail Photography

Formalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii oznacza też początek 11-miesięcznego okresu przejściowego. Do końca tego roku wszystkie przepisy dla obywateli krajów Unii dotyczące pracy, handlu czy podróżowania nie zmienią się. Aby jednak móc legalnie pozostać na wyspach po roku 2021, trzeba będzie mieć status osoby osiedlonej.

Brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott mówi Polskiemu Radiu, że wniosek o taki status złożyła do tej pory ponad połowa Polaków na Wyspach. - To bardzo prosty proces. Do tej pory zrobiło to 520 tysięcy Polaków, ale wielu jeszcze tego wniosku nie złożyło, bo liczba Polaków w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie około 900 tysięcy osób. Jeśli mogę, to proponuję zrobić to jak najszybciej. Wniosek można składać do połowy 2021 roku, ale im szybciej to Państwo zrobicie, tym prostsze będzie Wasze życie w Wielkiej Brytanii, bo będziecie mieli status osoby osiedlonej - mówi ambasador Knott.

Do końca roku nie zmieni się nic w obszarze praw Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie Do końca roku nie zmieni się nic w obszarze praw Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie

Do końca okresu przejściowego wszyscy obcokrajowcy z krajów Unii będą mieli takie same prawa i przywileje w Wielkiej Brytanii jak dotychczas. Dotyczy to również osób, które studiują lub w najbliższych tygodniach zaczną studia na Wyspach. W przyszłości zasady studiowania mają zostać określone w powstającym właśnie systemie imigracyjnym. Ambasador Jonathan Knott zapewnia jednak, że brytyjskie władze z otwartymi rękami będą przyjmować zdolnych studentów i naukowców z Unii Europejskiej. - Będziemy nadal zachęcać wykwalifikowane osoby, by przyjeżdżały do nas. Czekamy na wykwalifikowanych studentów, absolwentów, wykładowców i badaczy. Choćby w ubiegłym tygodniu brytyjski rząd wprowadził nowy system dla osób utalentowanych, które chcą przyjechać i prowadzić badania wspólnie z brytyjskimi kolegami. Dla takich osób uruchomiono specjalną, szybką ścieżkę prawną - dodaje dyplomata.


IAR/dad

Szymański: do końca roku nie zmieni się nic ws. praw Polaków w Wlk. Brytanii

30.01.2020 17:00
Do końca roku nie zmieni się nic w obszarze praw Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie; należy jednak wykorzystać ten czas, aby uzyskać status osoby osiedlonej - 400 tys. Polaków jeszcze tego nie zrobiło - mówił w czwartek minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Brexit staje się faktem. Czy Polonia ma się czego obawiać?

31.01.2020 10:39
W piątek 31 stycznia 2020 roku o północy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Równocześnie poza terenem wspólnoty europejskiej znajdzie się około miliona Polaków mieszkających na wyspach. Według polskich władz i przedstawicieli Komisji Europejskiej brytyjska Polonia nie ma się jednak czego obawiać.