"Rycerz Niepokalanej" wydawany jest w Nagasaki po japońsku do dnia dzisiejszego, w nakładzie 8 tysięcy egzemplarzy. Miesięcznik ma również wersję internetową. W obu wydaniach od początku roku publikowane są artykuły i zdjęcia z czasów pobytu świętego Maksymiliana w Japonii, w tym listy polskiego świętego, zdjęcia oraz wspomnienia innych polskich franciszkanów.
Pierwszy numer „Rycerza” został wydany w Nagasaki 24 maja 1930 roku, czyli miesiąc po przybyciu ojca Kolbego do Japonii. W ciągu trzech tygodni polski franciszkanin kupił maszyny drukarskie i założył własną drukarnię. Pierwszy "Rycerz" miał nakład 10 tysięcy egzemplarzy. Po wojnie w Nagasaki powstało również, istniejące do dziś, wydawnictwo Rycerstwa Niepokalanej. Wydaje ono książki dotyczące wiary katolickiej, w tym również poświęcone ojcu Kolbemu i jego pracy.
Pragnienie poznania dorobku ojca Maksymiliana Kolbego była jednym z głównych powodów pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Japonii. Papież Polak odwiedził Nagasaki w lutym 1981 roku.
W japońskim zgromadzeniu franciszkanów konwentualnych, założonym przez ojca Maksymiliana 89 lat temu, jest obecnie 60 zakonników. Mieszkają w klasztorach w Nagasaki i w Tokio.
IAR/dad