Redakcja Polska

"Tu ginęli Żołnierze Wyklęci - warszawskim śladem Bohaterów"

28.02.2021 16:23
Areszt Śledczy na warszawskim Mokotowie, siedziba NKWD, czy kwatera "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach to niektóre z miejsc związanych z kaźnią Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek, w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych Fundacja imienia Janusza Kurtyki przygotowała spacer online śladem warszawskich bohaterów "Tu ginęli Żołnierze Wyklęci".
Prace na terenie d. więzienia Toledo
Prace na terenie d. więzienia "Toledo"PoszukiwaniaIPN/Twitter

Spacer poprowadzi Piotr Brulikis z Fundacji im. Janusza Kurtyki i wolontariusz Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Jak mówi opowie m.in. o więzieniu karno-śledczym, tak zwanym "Toledo", gdzie swoje doświadczenie nabierała Julia Brystygierowa, tak zwana Krwawa Luna, znana z okrutnych metod przesłuchań, m.in. Żołnierzy Wyklętych. Na terenie więzienia wykonywano egzekucje i grzebano więźniów, zasypując ich wapnem i ziemią. Na terenie więzienia jesienią ubiegłego roku ekipa profesor Krzysztof Szwagrzyk, z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazła szczątki ciał kilku osób.

Jak mówi Piotr Brulikis w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych nie można zapomnieć o kwaterze "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie komunistyczni przywódcy zostali pochowani wraz z ich ofiarami. Dodaje, że w czasie stanu wojennego z mocy rozkazu z ministerstwa obrony narodowej wydano rozkaz grzebania w kwaterze "Ł" i "Ł2" zasłużonych dla władzy ludowej, funkcjonariuszy informacji wojskowej, czy UB, niszcząc w ten sposób zakopanych tam bezimiennie szczątki więźniów PRL, pochowanych tam pod koniec lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

Spacer będzie można obejrzeć 1 marca o godzinie 19, na kanale Youtube Fundacji imienia Janusza Kurtyki.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca na pamiątkę śmierci członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane od 10 lat. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej poprzez ustawę, której inicjatorami byli prezydent Lech Kaczyński i prezes IPN Janusz Kurtyka.

IAR/dad