Redakcja Polska

Wilno: szefowie dyplomacji Polski i Litwy otworzyli wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności"

06.09.2021 13:51
Polska i Litwa świętują trzydziestolecie wznowienia wzajemnych stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji szefowie dyplomacji obu krajów - Zbigniew Rau oraz Gabrielius Landsbergis - otworzyli w centrum Wilna wystawę "Polska i Litwa - razem w imię wolności". Pokazuje ona historię ruchów wolnościowych w obu krajach na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.
Audio
  • Podczas otwarcia wystawy Zbigniew Rau podkreślał, że Polskę i Litwę łączy wspólne dziedzictwo. (IAR)
Wystawa Polska i Litwa - razem w imię wolności
Wystawa "Polska i Litwa - razem w imię wolności" Źródło: Twitter/ PL in Lithuania / @PLinLithuania

Podczas otwarcia wystawy Zbigniew Rau podkreślał, że Polskę i Litwę łączy wspólne dziedzictwo. - Ta nasza wspólna przeszłość stanowi dzisiaj zobowiązanie do wspólnego działania. Również do tego, byśmy z innymi państwami regionu szukali rozwiązań, które będą kontynuować to, co kiedyś my Polacy nazwaliśmy walką "o naszą i waszą wolność - powiedział minister.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że korzystając z doświadczeń, to hasło można wzbogacić o słowa: "jesteśmy razem, bo jesteśmy solidarni dla wolności".

Do wspólnego dziedzictwa w rozmowie z dziennikarzami nawiązywał też szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis, który przyznał, że wystawa przypomina, by nie zapominać o wspólnej historii, drodze i odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo, także sąsiednie. - Dlatego, że to, co stworzyliśmy dla naszych mieszkańców, to bezpieczna przestrzeń, gdzie mogliby bezpiecznie żyć i prowadzić europejski styl życia - podkreślił.

Wiceburmistrz Wilna Edyta Tamošiunaite apelowała o zacieśnianie współpracy polsko-litewskiej nie tylko na poziomie władz centralnych, ale też na poziomie samorządów. - Jest dzisiaj ten moment, kiedy możemy na krótko stanąć i zobaczyć przeszłość, ale równocześnie sobie wytyczać plany na przyszłości - powiedziała.

Na otwarciu wystawy był też pierwszy przywódca niepodległej Litwy Vytautas Landsbergis, dziadek obecnego ministra spraw zagranicznych. Jego zdaniem dzisiejsza sytuacja geopolityczna jest trudniejsza niż 30 lat temu, ale z drugiej strony wspólne doświadczenie sprawia, iż niebezpieczeństwo nie jest tak duże, jak mogłoby być, gdyby oba kraje ze sobą rywalizowały.


Posłuchaj
00:18 11280446_3.mp3 Na otwarciu wystawy był też pierwszy przywódca niepodległej Litwy Vytautas Landsbergis, dziadek obecnego ministra spraw zagranicznych. Jego zdaniem dzisiejsza sytuacja geopolityczna jest trudniejsza niż 30 lat temu (IAR)

 

Najważniejsze momenty w relacjach Polski i Litwy

Wystawa ilustruje najważniejsze momenty w relacjach Polski i Litwy. Osobny moduł został poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu autorka scenariusza wystawy, historyk Barbara Jundo-Kaliszewska, zaskoczeniem było odkrycie dokumentów świadczących o ogromnym wsparciu, jakie Jan Paweł II udzielał Sajudisowi. - Mówiło się wiele o aktywności papieża-Polaka na różnych obszarach proniepoległościowych i antyradzieckich. Jednakże jest to dokument, w którym radziecka agentura stwierdza konkretne działania - powiedziała współtwórczyni ekspozycji.

Wystawę można oglądać do 27 września. Prezentowana jest na wileńskim Skwerze K. Sirvydasa, koło siedziby polskiej ambasady.

Zbigniew Rau podczas swojej wizyty w Wilnie rozmawia też z władzami Litwy o bieżących sprawach politycznych - z Gabrieliusem Landsbergisem poruszył m.in. temat kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.


IAR/dad

Białoruś: muzyk i polski działacz Igor Bancer ponownie w karcerze więziennym

06.09.2021 12:53
Grodzieński muzyk polskiego pochodzenia Igor Bancer dostał kolejne 10 dni pobytu w karcerze. Niezależne białoruskie media zwracają uwagę, że w celi o surowym rygorze spędzi w sumie 40 dni.

Mateusz Morawiecki: będziemy apelowali do wszystkich w Sejmie o poparcie dla stanu wyjątkowego

06.09.2021 12:51
Będziemy apelowali do wszystkich w Sejmie o poparcie dla stanu wyjątkowego - oświadczył na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podał, że na granicy z Białorusią zatrzymywane są osoby, które prawdopodobnie współpracują ze służbami białoruskimi.

Trwa napór na Polską granicę. Ponad 450 prób przekroczenia granicy w okresie stanu wyjątkowego

06.09.2021 13:14
Trwa cały czas napór na naszą granicę. Minionej doby 152 osoby usiłowały przekroczyć granicę. W okresie wprowadzenia stanu wyjątkowego mieliśmy do czynienia z 457 próbami nielegalnego przekroczenia granicy - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.