W minionym roku Zamek obchodził jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o jego odbudowie. W związku z rocznicą przygotowano wiele atrakcji, które miały ją uświetnić, m.in. cykl „Arcydzieła na Zamku”. Już w tym miesiącu zaprezentowane zostanie kolejne dzieło w ramach cyklu - zapowiada Elżbieta Ofat, wicedyrektor Zamku Królewskiego.
W 2021 r. w ramach cyklu pokazano wystawę "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" z obrazem "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę". Do 20 lutego podziwiać można też inne dzieło Caravaggia "Narcyz przy źródle". Z kolei do 13 lutego dostępny dla publiczności będzie obraz Petera Paula Rubensa "Portret Anny Austriaczki".
Zamek przez cały styczeń zaprasza też na największą w dziejach Warszawy wystawę szopek krakowskich. Prezentowane szopki pochodzą ze zbiorów Muzeum Krakowa, z kolekcji państwa Markowskich oraz innych kolekcji prywatnych.
W minionym roku Zamek Królewski w Warszawie w ramach jubileuszu pokazywał dzieła Rembrandta. Na wystawie "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy" przedstawiono m.in. dwa słynne obrazy holenderskiego mistrza: "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" pochodzące z kolekcji Zamku. Na wystawie można było również zobaczyć ryciny mistrza oraz dzieła innych holenderskich malarzy ze zbiorów polskich i zagranicznych, a także cenne artefakty rodem z XVII-wiecznych Niderlandów. Do Polski w związku z jubileuszem przyjechały też arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone rezydencji królów polskich przez Muzea Watykańskie. Pojawiły się one w naszym kraju po raz pierwszy.
Uroczystości upamiętniające 50-tą rocznicę decyzji o odbudowie zakończą się w roku 2024, kiedy będziemy świętowali 40. rocznicę udostępnienia zrekonstruowanego Zamku Królewskiego społeczeństwu – tłumaczy jego dyrektor prof. Wojciech Fałkowski.
Zamek Królewski w Warszawie został doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej. Decyzję o odbudowie podjęto dopiero w 1071 roku. 30 sierpnia 1984 roku dokonano uroczystego otwarcia odbudowanego Zamku, jednak prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat. Ostatecznym zwieńczeniem odbudowy było otwarcie w 2009 roku odtworzonych Arkad Kubickiego.
IAR/ep