Redakcja Polska

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

20.01.2022 17:16
Od 18 do 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na nabożeństwach ekumenicznych. Tegoroczne hasło: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” pochodzi z Ewangelii św. Mateusza.  
Audio
  • Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. W Warszawie w tym roku odbędzie się dziewięć nabożeństw ekumenicznych.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. W Warszawie w tym roku odbędzie się dziewięć nabożeństw ekumenicznych.Mazur Travel/Shutterstock

Termin został zaproponowany ponad 100 lat temu przez podzielone kościoły protestanckie. Później do obchodów włączył się Kościół katolicki.

W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Bliskiego Wschodu z Libanu, Syrii i Jordanii. Tekst z Ewangelii o mędrcach ze Wschodu ma być dla nas wskazówką – mówi kierownik Sekcji Ekumenizmu KUL ks. prof. Sławomir Pawłowski.

Ten tydzień to czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się nie tylko na ekumenicznych nabożeństwach i modlitwach, ale też na konferencjach i koncertach. Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury, w której omówiono m.in. temat przewodni Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, zamieszczono też informacje o Radzie Kościołów Bliskiego Wschodu. Warto w tym czasie pamiętać o wspólnym dziedzictwie Ewangelii, a nie o podziałach - tłumaczy ks. prof. Łukasz Kamykowski - dyrektor Rady do Spraw Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 roku, z inicjatywy Amerykanina Paula Watsona, pioniera ruchu ekumenicznego. Co roku odbywa się między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych diecezjach czy miastach czas wydarzeń ekumenicznych ograniczony jest do jednego nabożeństwa, w innych wydłuża się do kilku tygodni. Jeszcze inne wybierają spośród ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Tradycyjnie podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

IAR/ep

Ruszył 3. Ogólnopolski Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

20.01.2022 13:30
Już po raz trzeci odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych pt. "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polskie można zgłaszać do 11 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Polskie Radio jest jego współorganizatorem i patronem.

Festiwal kolęd i pastorałek w Mościskach na Ukrainie

20.01.2022 15:53
W Mościskach w obwodzie lwowskim odbył się festiwal kolęd i pastorałek. W miejscowym domu kultury wystąpiły zespoły parafialne z całego dekanatu - z Mościsk oraz pobliskich miejscowości - Krysowic, Strzelczysk, Pnikuta, Czyszek, Trzcieńca i Sądowej Wiszni. Kolędy brzmiały we własnych aranżacjach muzycznych po ukraińsku i po polsku.