Redakcja Polska

Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" wrócił do Wrocławia. Kolejna polska strata wojenna odzyskana

04.02.2022 14:00
Po niemal 80. latach obraz "Opłakiwanie Chrystusa" z warsztatu Lucasa Cranacha starszego wrócił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jedno z najcenniejszych dzieł dawnej wrocławskiej kolekcji muzealnej zostało odnalezione w Muzeum Narodowym w Sztokholmie.  
Audio
  • Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" z warsztatu Lucasa Cranacha starszego wrócił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Min. Piotr Gliński o obrazie Opłakiwanie Chrystusa: to dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej
Min. Piotr Gliński o obrazie "Opłakiwanie Chrystusa": to dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowejPAP/Maciej Kulczyński

Szwecja dobrowolnie, bezwarunkowo i bezkosztowo zwróciła Polsce obraz. Podczas uroczystości przekazania odzyskanej straty wojennej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że Muzeum w Sztokholmie po zapoznaniu się z przekazanym materiałem i po przeprowadzeniu badań proweniencyjnych oficjalnie rekomendowało rządowi szwedzkiemu zwrot dzieła do Polski.

Dzieło powstało w drugiej połowie lat 30. XVI wieku w warsztacie Lucasa Cranacha starszego, czołowego niemieckiego malarza i rytownika doby renesansu, silnie związanego z reformacją. Włączono je w 1880 roku do zbiorów Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych. Obraz „Opłakiwanie Chrystusa” w okresie II wojny światowej został wywieziony do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim z polecenia Günthera Grundmanna, konserwatora zabytków prowincji dolnośląskiej. W 1970 roku obraz został zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Sztokholmie na aukcji. Tam – w 2019 roku - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski zidentyfikował dzieło jako polską stratę wojenną. Utracone po wojnie dzieła sztuki, które po 1945 roku znajdowały się w granicach naszego kraju i zostały z niego wywiezione, uznaje się za straty wojenne. Dotyczy to także kolekcji poniemieckich, które znajdowały się we Wrocławiu – przypomniał dyrektor Oszczanowski.

W ciągu ostatnich 6 lat Polsce udało się odzyskać ponad 500 dzieł sztuki zagrabionych podczas II wojny światowej. Według szacunków w czasie działań wojennych z naszego kraju zagrabiono około pół miliona dzieł sztuki. Za straty wojenne uznaje się przede wszystkim wszystkie ruchome dobra kultury utracone w wyniku II wojny światowej na terenach polskich, pochodzące ze zbiorów publicznych, prywatnych i kościelnych.

Najcenniejsze dzieło, które zostało zrabowane w Polsce, to "Portret Młodzieńca" Rafaela Santi. - Ta historia – historia odzyskania przez Polskę obrazu "Opłakiwanie Chrystusa" - zakończona szczęśliwie jednocześnie uświadamia nam, jak wielka jest skala tych strat, jak wiele jeszcze przed nami wyzwań i starań – zauważył dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od 2014 roku wrocławskie muzeum odzyskało już wiele znakomitych dzieł. - Ten zapewne będzie swoistą perłą w koronie – dodał Piotr Oszczanowski. Obraz znajdzie stałe miejsce na wystawie „Sztuka europejska XV-XX wieku”.

IAR/ep

75 lat temu zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość

03.02.2022 14:01
3 lutego 1947 roku, zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Przed sądem w Warszawie stanęło dziesięcioro działaczy, w tym członkowie I Zarządu Krajowego WiN. Wśród nich był pułkownik Jan Rzepecki, założyciel i pierwszy prezes organizacji. Oskarżonym zarzucono między innymi organizowanie dywersji, przeprowadzanie aktów terroru oraz morderstwa, rabunki i szpiegostwo.

IAM zaprezentował swoje projekty z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

04.02.2022 12:00
Pod hasłem "Miej serce i patrzaj w serce" Instytut Adama Mickiewicza będzie realizował projekty w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Wśród kulturalnych przedsięwzięć znalazły się m.in. instalacje, utwory muzyczne oraz spektakl taneczny. IAM przygotował także program dotacyjny "44 x Mickiewicz".

Polska i ukraińska społeczność w USA wzywa do powstrzymania agresji Kremla

04.02.2022 10:50
Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) i Komitet Kongresu Ukraińskiego w Ameryce (UCCA) wydały wspólne oświadczenie z apelem do Waszyngtonu o wszczęcie działań w celu powstrzymania agresji Rosji na Ukrainę. Wezwanie skierowały do administracji prezydenta i Kongresu USA.