Redakcja Polska

Polska muzyka zabrzmiała w Pradze. Cenne inicjatywy Instytutu Polskiego

11.02.2022 13:35
W jednym tygodniu zbiegły się w stolicy Czech dwa wyjątkowe wydarzenia muzyczne z polskimi artystami w rolach głównych. Partnerem obu był Instytut Polski w Pradze.
Koncert Rafała Blechacza w Pradze
Koncert Rafała Blechacza w PradzeFoto: FOK/Petr Dyrc

Pierwszy koncert odbył się w jednej z dwóch najsłynniejszych praskich sal koncertowych, w Sali im. Fryderyka Smetany w najsławniejszym klejnocie praskiej secesji, gmachu Domu Miejskiego (Obecní dům). Zaproszenie Orkiestry Symfonicznej Miasta Stołecznego Pragi FOK przyjął polski „cud fortepianu” (jak pisały czeskie media), zwycięzca Konkursu Chopinowskiewo w Warszawie z 2005 r. Rafał Blechacz. Pianista zagrał Koncert na fortepian i orkiestrę nr. 24 W. A. Mozarta. W związku z zachorowaniem na covid nie mógł do Pragi przyjechać dyrygent Andrzej Boreyko, którego godnie zastąpił amerykańsko-japoński dyrygent Eugene Tzigane. Występ Blechacza to początek jego współpracy z praską orkiestrą – już 12 marca przybędzie do Pragi tym razem na solowy recital oparty na utworach Chopina.

Drugi koncert tego polsko-czeskiego tygodnia muzycznego nad Wełtawą odbył się w czwartek 10 lutego w nowoczesnej sali Centrum Sztuki Współczesnej DOX i był pod wieloma względami wyjątkowy: łączył muzykę i poezję, jazz i orkiestrę symfoniczną, a także – polskich i czeskich artystów.  Młoda czeska trębaczka, kompozytorka jazzowa i dyrygentka Štěpánka Balcarová zaprezentowała swój projekt „Life and Happiness of Julian Tuwim” – pieśni na motywy wierszy Juliana Tuwima, które zostały rozpisane na jazzowy septet i… orkiestrę symfoniczną.

„Muzyka jazzowa to sfera, w której współpraca między polskimi a czeskimi twórcami jest fenomenalnie rozwinięta” – mówi Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. „Świetnym przykładem jest właśnie Štěpánka Balcarová, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.”

W Pradze utwory Tuwina zabrzmiały w poruszającym wykonaniu wokalistki Małgorzaty Hutek a w ramach septetu jazzowego zagrali m. in. polscy muzycy Nikoła Kołodziejczyk (fortepian) i Grzegorz Masłowski (instrumenty perkusyjne). Kontrapunktem dla żywiołowych wykonawców jazzowych była jedna z najbardziej znanych czeskich orkiestr – Orkiestra Symfoniczna Czeskiego Radia. Ich muzyczne „zmagania” na tle strof poezji Tuwima wywołały niezwykle burzliwą reakcję publiczności. Koncert na żywo transmitował Program 3 Czeskiego Radia.


Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

Członkowie hiszpańskiej grupy rekonstrukcyjnej „Poland First to Fight” odznaczeni Medalami Wojska Polskiego

11.02.2022 13:45
Przewodniczący hiszpańskiego stowarzyszenia historyczno-kulturalnego „Poland First to Fight” Alberto Trujillo Gomez oraz dwóch innych członków tej organizacji Santiago de la Pena Salinas i Tomas Cortes Cascon zostali odznaczeni w czwartek Brązowymi Medalami Wojska Polskiego.

Tragiczne losy dzieci deportowanych na Wschód w cyklu filmów dokumentalnych

11.02.2022 13:30
Historie najmłodszych ofiar masowej deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego przedstawia cykl przygotowany przez dziennikarzy Polskiego Radia – Edytę Poźniak i Olafa Ważyńskiego.

Rok 2022 – decyzją Sejmu RP – jest Rokiem Wandy Rutkiewicz

11.02.2022 13:30
W maju minie 30 lat od śmierci jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii, która jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest.