Redakcja Polska

Rosyjska inwazja. Instytuty Polskie wspierają Ukrainę i promują ukraińską kulturę

04.03.2022 15:02
Tam, gdzie to możliwe, Instytuty Polskie będą otwarte dla Ukraińców i ukraińskiej kultury. Rekomenduję intensyfikację ścisłej współpracy i wspólne projekty – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas otwarcia narady online dyrektorów tych 25 polskich placówek zagranicznych.
Narada Instytutów Polskich i Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej
Narada Instytutów Polskich i Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Źródło: MSZ

MSZ poinformowało na swojej stronie internetowej, że szefowie Instytutów Polskich podczas narady (w środę i czwartek) przedstawili podjęte i planowane działania, które od 24 lutego 2022 roku, czyli od rozpoczęcia przez Rosję ataku na Ukrainę, opierają się na trzech filarach: wsparciu Ukrainy i Ukraińców, krytykowaniu agresji Federacji Rosyjskiej oraz przeciwdziałaniu dezinformacji.

W komunikacie MSZ zacytowano Szynkowskiego vel Sęka, który podkreślił podczas narady, że w najbliższych tygodniach i miesiącach muszą to być działania absolutnie priorytetowe, zaś szczególnie istotna jest aktywność w mediach społecznościowych, a także współpraca z innymi instytutami kultury, zwłaszcza skupionymi w Stowarzyszeniu Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC) oraz ze społecznościami ukraińskimi w poszczególnych państwach.

Poinformowano, że w czasie spotkania online Rafał Wolski, dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, przedstawił szefom Instytutów Polskich plany MSZ związane z inicjowaniem na forum międzynarodowym wymiernych działań długofalowych, które pomogą ukraińskiemu sektorowi kultury przetrwać czas wojny i choć w niewielkim stopniu zminimalizują jej tragiczne konsekwencje.

Instytuty Polskie to placówki zagraniczne które obok ambasad, konsulatów generalnych oraz stałych przedstawicielstw są częścią polskiej dyplomacji. Specjalizują się w działaniach skierowanych do opinii publicznej krajów swojej akredytacji, czyli w dyplomacji publicznej i kulturalnej. Nadzoruje je Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Działają w Berlinie, Bratysławie, Brukseli, Budapeszcie, Bukareszcie, Düsseldorfie, Kijowie, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, New Delhi, Nowym Jorku, Paryżu, Pekinie, Pradze, Rzymie, Sankt Petersburgu, Sofii, Sztokholmie, Tbilisi, Tel Awiwie, Tokio, Wiedniu, Wilnie.

Więcej o Instytutach Polskich: https://instytutpolski.pl/.


PAP/dad

ABW zatrzymała w Przemyślu rosyjskiego szpiega. Działał w Polsce i na Ukrainie

04.03.2022 10:36
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Ambasador Bartosz Cichocki w Kijowie: jesteśmy bronieni przez najdzielniejszych żołnierzy w Europie

04.03.2022 13:01
Czujemy się bardzo dobrze, jesteśmy bronieni przez najdzielniejszych żołnierzy w Europie - mówił w piątek ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, który jest jednym z ostatnich zagranicznych dyplomatów w stolicy Ukrainy. Nie sądzę, żeby Rosjanie byli w stanie tutaj wejść - dodał.

"Cud nad Dnieprem?" - pyta "Washington Examiner" w odniesieniu do agresji Putina na Ukrainę

05.03.2022 10:00
"Cud nad Dnieprem?" – pyta "Washington Examiner" w tytule artykułu, poświęconego agresji Putina na Ukrainę. Porównuje tę wojnę obronną narodu ukraińskiego do batalii, jaką Polacy pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego stoczyli w 1920 roku z Sowietami.

Ważna misja Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy

04.03.2022 15:00
W obliczu agresji Putina na Ukrainę, Polskie Radio S.A., wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy spełniającego najwyższe standardy rozgłośni publicznych Unii Europejskiej, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski.