Redakcja Polska

Bieg "Tropem Wilczym". W Wilnie pobiegnie pół tysiąca osób

22.05.2022 10:08
Na Litwie organizowany jest dzisiaj Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Wileńska edycja tego wydarzenia pierwotnie miała odbyć się tak jak w Polsce , czyli 6 marca, ale z powodu niepewnej sytuacji epidemicznej została przeniesiona.
Bieg Tropem Wilczym
Bieg Tropem Wilczym tropemwilczym.org/mat. promocyjne

Bieg "Tropem Wilczym" odbędzie się w litewskiej stolicy po raz ósmy. Uczestnicy będą mieli do wyboru jeden z trzech wybranych dystansów - 1963 m, 5 km i 10 km. Do udziału w biegu zarejestrowało się około pół tysiąca osób.

W wydarzeniu będą uczestniczyć również litewscy żołnierze.

- Od kilku lat Wojsko Litewskie angażuje się w taki sposób, że prezentuje broń, przygotowuje wystawy czy też częstuje uczestników żołnierską herbatą - wyjaśnia kierowniczka Wydziału Konsularnego polskiej ambasady w Wilnie Irmina Szmalec.

- Litwini mieli swoich braci leśnych, którzy podobnie jak nasi Żołnierze Wyklęci walczyli z okupantem sowieckim - dodaje dyplomata.

Uczczenie pamięci rotmistrza Pileckiego

Tegoroczny bieg odbywa się również z okazji przypadającego 25 maja Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ustanowiony zostało on na pamiątkę rotmistrza Witolda Pileckiego, który w młodości związany był z Wilnem.

Wileńskiej edycji biegu w tym roku towarzyszyć będzie też wystawa "Podziemie łączy / Pogrindis jungia". Przedstawia ona walkę polskiego i litewskiego podziemia z żołnierzami radzieckimi. Ekspozycja powstała na bazie albumu wydanego pod tym samym tytułem pod koniec ubiegłego roku. Patronem wystawy jest Polskie Radio dla Zagranicy.

Bieg "Tropem Wilczym" w kraju i za granicą

Bieg "Tropem Wilczym" w Polsce odbył się w marcu już po raz dziesiąty. Wydarzenie objęło ponad 400 miast, także za granicą. W tym roku inicjatywa dedykowana była również Ukraińcom i osobom mieszkającym na Kresach.

Pierwszy bieg miał miejsce w 2013 roku, gdy grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować wydarzenie w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja miała charakter survivalowy. Wzięło w niej udział 50 uczestników.

Rok później bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie, a od 2015 roku wydarzenie ma charakter ogólnopolski i jest stałym elementem kalendarza imprez biegowych.

IAR/ho

Unijne wsparcie dla Ukrainy docenione przez Wołodymyra Zełenskiego

20.05.2022 13:06
Unia Europejska przekaże Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję, dodatkowe wsparcie finansowe w tym roku do dziewięciu miliardów euro. Zapowiedziała to przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Lwy z Cmentarza Orląt odsłonięte. Premier: to jasny sygnał dla wrogów Polski i Ukrainy

20.05.2022 13:44
Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Otrzymałem wiadomość, że właśnie zostały odsłonięte. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy - napisał premier Mateusz Morawiecki.

"Możemy zrobić dużo więcej". Niemiecki poseł krytykuje Scholza i wskazuje Polskę jako przykład

20.05.2022 15:04
"Nie robimy tego, co możemy! Możemy dostarczyć więcej sprzętu medycznego, możemy dostarczyć więcej sprzętu wojskowego, możemy okazać więcej współczucia" - napisał na Twitterze poseł niemieckiej partii FDP. Jak przykład dobrej reakcji podał z kolei Polskę.