W najbliższym czasie planowana jest wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, ekspozycja dla uczczenia rocznicy powstania styczniowego, a w połowie roku prezentacja dzieł włoskiego quatroccenta. W 2023 roku zaplanowano także wystawę monograficzną malarza gdańskiego Hermana Hana, tworzącego na przełomie XVI i XVII wieku oraz królewski pokaz kwiatów w Ogrodach Zamku.
Już pod koniec stycznia – w związku ze 160. rocznicą powstania styczniowego – Zamek Królewski w Warszawie zaprosi na ekspozycję poświęconą rocznicy największej i najdłużej trwającej insurekcji niepodległościowej w okresie rozbiorów. Jak zapewnia kuratorka wystawy Anna Czekaj pozwoli ona zrozumieć zarówno historyczne znaczenie zrywu, jak również jego osobisty i ludzki wymiar.
Zamek Królewski w Warszawie przygotowuje też wystawę poświęconą początkom renesansu we Włoszech. Prezentacja dzieł włoskiego quatroccenta zaplanowana na lipiec pokaże, jakie znaczenie dla sztuki XV wieku miały okruchy świata antycznego - wyjaśnia kurator Mikołaj Baliszewski.
Bardzo ciekawą ekspozycją będzie bez wątpienia wystawa poświęcona 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przybliży ona życiorys i dorobek wybitnego astronoma w szerokiej i dotąd niespotykanej odsłonie muzealnej, a zostanie otwarta pod koniec kwietnia. – Trafi na nią ponad 170 eksponatów wypożyczonych z 21 instytucji - zapowiedział kurator wystawy Norbert Haliński.
Rok 2023 to także kolejny rok jubileuszowy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Ten miniony – 2022 - był rekordowy pod względem frekwencji. Zamkowe wnętrza wraz z Ogrodami Królewskimi odwiedziło ponad milion siedemset czterdzieści tysięcy zwiedzających. W maju w Zamku Królewskim w Warszawie miało mieć miejsce wyjątkowe wydarzenie – po raz pierwszy po ponad 200 latach księgozbiór Stanisława Augusta miał ponownie wypełnić Bibliotekę Królewską. Przygotowywaną od kilku lat we współpracy z Narodową Biblioteką Ukrainy w Kijowie wystawę uniemożliwił jednak rosyjski atak na Ukrainę i trwająca wojna. Nie rezygnując z planów, a odkładając je jedynie na późniejszy czas - oddano do rąk czytelników publikacje przygotowywane razem z wystawą: dwutomowy katalog prezentujący bezcenny księgozbiór Stanisława Augusta oraz zbiór esejów o królewskiej bibliotece.
Po wybuchu wojny na Ukrainie Zamek Królewski przyłączył się do akcji wsparcia i m.in. otworzył przestrzenie dla gości z Ukrainy. Zamkowi edukatorzy prowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim, zaproponowano także bezpłatne oprowadzania w tym języku. Skorzystało z nich prawie 3 tys. osób.
IAR/ep